At Nalı ve KERBELA

Görmüşsünüzdür evlerin üzerinde bir at nalı,işlemeli, süslemeli, hoş mu hoş nazar boncuk eklemeli… Adeten bu tür boş və hurafe karakterli ameller genelde Azerbaycan ,Türkiye ve etraf Müslüman bölgelerde daha fazla rastlanmaktadır. Bu iş genelde ailelerin bela ve nazardan sakınmak,korunmak için yaptığı iştir. Halbuki bu işin faydasına ve mukaddesliğine dair ne dini, ne de ilmi ve tarihi bir delili vardır.

Lakin kapıya, binaya nal asmanın büyük utanç vermesi gereken tarihin büyük ayıplarından biridir. Şöyle ki, büyük tarihçilerden olan Allame Keraceki kendinin “Taaccüb” kitabının 45-ci sayfasında adı geçen bu amelin Müslümanlara arasında yayılma sebebi ile çok dehşet verici bir açıklama getiriyor. Bu konuyu arz edecek olursak,

“Bazilari kendi evlatlarını “banus-serec” (eğer evlatları) adlandırdılar. “Banus-serec” Huseynin (aleyhisselam) ~mübarek nurlu~bedeni~cesedi~ üzerinde at sürmek için atlarının ayaklarına nal çaktıranların evlatları demekti. O, pak cism ~beden~ üzerində at çapanlar kendi şehirlerine döndükten sonra teberrüken atlarının nallarını çıkarıp evlerinin kapılarına astılar. Bu iş onların arasında adet şekline dönüştü ve cemaat nal yaptırıp kapılarına astılar.”

Yazıda geçen nal başka kaynaklara göre de özel yapılmış dişli, hasar ve harap etme gücü yüksek naldır. Yezidi zihniyet imam Huseyn aleyhisselama karşı yapılan her fiili sevap olarak algılamakta idiler

Allah lanet etsin, ona ve takipçilerine….

3 thoughts on “At Nalı ve KERBELA”

  1. Allah razı olsun gerçekten çok güzel konuyu gündeme getirdiniz.Bu utanç verici batıl hurafe gerçeği bazı eski Şia kesim ne yazık ki bihaber bir çok kesim mevcut.Bu batıl tarihi hurafe gerçeği lütfen sosyal medyada gündeme getirin.İnsanlarımız bu tür faydasız boş ve beyhude inançlar dan uyarılıp bilinçlendirilmesi lazım.

Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.