ERBAİN ZİYARETİ

Hakkında

Bu ziyaret İmam Huseyn aleyhisselam’ın şehadetinin kırkıncı günü -20 Safer- okunur. Şeyh Tusi “et-Tehzib” ve “Misbahul Mütecehhid” kitaplarında İmam Hasan Askeri aleyhisselamdan şöyle nakleder.

“Mu’minin alameti beştir: 1- Her gün (on yedisi farz ve otuz dördü sünnet olmak üzere) elli bir rekat namaz kılmak. 2- Erbain Ziyareti yapmak. 3- Sağ ele yüzük takmak. 4- Secdede alnını toprağa bırakmak. 5- Bismillahirrahmanirrahim’i  yüksek sesle okumak.

İmam Ca’fer Sadık aleyhisselam’dan rivayet edilen bu ziyaret güneş yükselince aşağıdaki şekilde okunur:

Erbain Ziyaretinin Arapça Metni:

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِيمِ

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ

اَلسَّلاَمُ عَلَىٰ وَلِيِّ ٱللَّهِ وَحَبِيبِهِ اَلسَّلاَمُ عَلَىٰ خَلِيلِ ٱللَّهِ وَنَجِيبِهِ اَلسَّلاَمُ عَلَىٰ صَفِيِّ ٱللَّهِ وَٱبْنِ صَفِيِّهِ اَلسَّلاَمُ عَلَىٰ ٱلْحُسَيْنِ ٱلْمَظْلُومِ ٱلشَّهِيدِ اَلسَّلاَمُ علىٰ اسِيرِ ٱلْكُرُبَاتِ وَقَتِيلِ ٱلْعَبَرَاتِ اَللَّهُمَّ إِنِّي اشْهَدُ انَّهُ وَلِيُّكَ وَٱبْنُ وَلِيِّكَ وَصَفِيُّكَ وَٱبْنُ صَفِيِّكَ ٱلْفَائِزُ بِكَرَامَتِكَ اكْرَمْتَهُ بِٱلشَّهَادَةِ وَحَبَوْتَهُ بِٱلسَّعَادَةِ وَٱجْتَبَيْتَهُ بِطِيبِ ٱلْوِلاَدَةِ وَجَعَلْتَهُ سَيِّداً مِنَ ٱلسَّادَةِ وَقَائِداً مِنَ ٱلْقَادَةِ وَذَائِداً مِنْ ٱلذَّادَةِ  َاعْطَيْتَهُ مَوَارِيثَ ٱلانْبِيَاءِ وَجَعَلْتَهُ حُجَّةً عَلَىٰ خَلْقِكَ مِنَ ٱلاوْصِيَاءِ فَاعْذَرَ فِي ٱلدُّعَاءِ وَمَنَحَ ٱلنُّصْحَ وَبَذَلَ مُهْجَتَهُ فِيكَ لِيَسْتَنْقِذَ عِبَادَكَ مِنَ ٱلْجَهَالَةِ وَحَيْرَةِ ٱلضَّلاَلَةِ وَقَدْ تَوَازَرَ عَلَيْهِ مَنْ غَرَّتْهُ ٱلدُّنْيَا وَبَاعَ حَظَّهُ بِٱلارْذَلِ ٱلادْنَىٰ وَشَرَىٰ آخِرَتَهُ بِٱلثَّمَنِ ٱلاوْكَسِ وَتَغَطْرَسَ وَتَرَدَّىٰ فِي هَوَاهُ وَاسْخَطَكَ وَاسْخَطَ نَبِيَّكَ وَاطَاعَ مِنْ عِبَادِكَ اهْلَ ٱلشِّقَاقِ وَٱلنِّفَاقِ وَحَمَلَةَ ٱلاوْزَارِ ٱلْمُسْتَوْجِبِينَ ٱلنَّارَ فَجَاهَدَهُمْ فِيكَ صَابِراً مُحْتَسِباً حَتَّىٰ سُفِكَ فِي طَاعَتِكَ دَمُهُ وَٱسْتُبِيحَ حَرِيـمُهُ اَللَّهُمَّ فَٱلْعَنْهُمْ لَعْناً وَبيلاَ وَعَذِّبْهُمْ عَذَاباً الِيماً

 اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا بْنَ رَسُولِ ٱللَّهِ اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا بْنَ سَيِّدِ ٱلاوْصِيَاءِ اشْهَدُ انَّكَ امِينُ ٱللَّهِ وَٱبْنُ امِينِهِ عِشْتَ سَعيداً وَمَضَيْتَ حَمِيداً وَمُتَّ فَقِيداً مَظْلُوماً شَهِيداً وَاشْهَدُ انَّ ٱللَّهَ مُنْجِزٌ مَا وَعَدَكَ وَمُهْلِكٌ مَنْ خَذَلَكَ  َمُعَذِّبٌ مَنْ قَتَلَكَ وَاشْهَدُ انَّكَ وَفَيْتَ بِعَهْدِ ٱللَّهِ وَجَاهَدْتَ فِي سَبِيلِهِ حَتَّىٰ اتَاكَ ٱلْيَقِينُ فَلَعَنَ ٱللَّهُ مَنْ قَتَلَكَ وَلَعَنَ ٱللَّهُ مَنْ ظَلَمَكَ وَلَعَنَ ٱللَّهُ امَّةً سَمِعَت بِذٰلِكَ فَرَضِيَتْ بِهِ اَللَّهُمَّ إِنِّي اشْهِدُكَ انِّي وَلِيٌّ لِمَنْ وَالاَهُ وَعَدُوٌّ لِمَنْ عَادَاهُ بِابِي انْتَ وَامِّي يَا بْنَ رَسُولِ ٱللَّهِ اشْهَدُ انَّكَ كُنْتَ نُوراً فِي ٱلاصْلاَبِ ٱلشَّامِخَةِ وَٱلارْحَامِ ٱلْمُطَهَّرَةِ لَمْ تُنَجِّسْكَ ٱلْجَاهِلِيَّةُ بِانْجَاسِهَا وَلَمْ تُلْبِسْكَ ٱلْمُدْلَهِمَّاتُ مِنْ ثِيَابِهَا وَاشْهَدُ انَّكَ مِنْ دَعَائِمِ ٱلدِّينِ وَارْكَانِ ٱلْمُسْلِمِينَ وَمَعْقِلِ ٱلْمُؤْمِنِينَ وَاشْهَدُ انَّكَ ٱلإِمَامُ ٱلْبَرُّ ٱلتَّقِيُّ ٱلرَّضِيُّ ٱلزَّكِيُّ ٱلْهَادِي ٱلْمَهْدِيُّ وَاشْهَدُ انَّ ٱلائِمَّةَ مِنْ وُلْدِكَ كَلِمَةُ ٱلتَّقْوَىٰ وَاعْلاَمُ ٱلْهُدَىٰ وَٱلْعُرْوَةُ ٱلْوُثْقَىٰ وَٱلْحُجَّةُ علىٰ اهْلِ ٱلدُّنْيَا وَاشْهَدُ انِّي بِكُمْ مُؤْمِنٌ وَبِإِيَابِكُمْ مُوقِنٌ بِشَرَايِعِ دِينِي وَخَوَاتِيمِ عَمَلِي وَقَلْبِي لِقَلْبِكُمْ سِلْمٌ وَامْرِي لاِمْرِكُمْ مُتَّبِعٌ وَنُصْرَتِي لَكُمْ مُعَدَّةٌ حَتَّىٰ يَاذَنَ اللَّهُ لَكُمْ فَمَعَكُمْ مَعَكُمْ لاَمَعَ عَدُوِّكُمْ صَلَوَاتُ ٱللَّهِ عَلَيْكُمْ وَعَلَىٰ ارْوَاحِكُمْ وَاجْسَادِكُمْ وَشَاهِدِكُمْ وَغَائِبِكُم وَظَاهِرِكُمْ وَبَاطِنِكُمْ آمِينَ رَبَّ ٱلْعَالَمِينَ

Erbain Ziyaretinin Arapça Metni:

Bismillahirrahmanirrahim
Allahumme salli ela Muhammed ve ali Muhammed

Esselamu elâ veliyyillahi ve habîbih. Esselamu elâ halîlillahi ve necîbih. Esselamu elâ safiyyellahi vebne safiyyeh. Esselamu elal Huseyn il -aleyhisselam- mazlûmişşehîd. Esselamu elâ esîril kurûbât ve getîlil eberât.    Allahumme innî eşhedu ennehu veliyyuke vebnu veliyyik ve safiyyuke vebnu safiyyik el fâ’îzu bi kerâmetike ekremtehu bîş şehâdeti ve hebevtehu bîs sa’âdeti ve ectebeytehu bitîbil vilâdeti. Ve ce’eltehu seyyiden mines sâdeti ve gâiden minel gâde. Ve zâiden minez zâde. Ve e’ateytehu mevâris el enbiyâi, ve ca’eltehu hucceten elâ halgike min el evsiyâi. Fee’zere fid du’âive menehen nushe ve bezele muhcetehu fîk. Liyestengize ibâdeke minel cehâleti ve hayretizzalâlet. Ve ged tevâzere aleyhi men ğerrethud dunyâ. Ve bâ’e hazzehu bil erzelil ednâ. Ve şerâ ahiretehu bissemenil evkes. Ve teğetrese ve tereddâ  fîy havâhu ve esheteke ve eshete nebiyyeke ve etâ’e min ibâdike ehleşşigâgi vennifâg, ve hameletel evzâr il mustevcebînen nâr. Fe câhedehum fîke sâbiren muhtesiben hettâ sufike fî tâ’etike demuh vestubîhe herîmuh.

Allahumme fel’enhum le’nen vebîlâ ve azzebhum ezâben elîmâ. Esselamu aleyke yebne Resûlillah -sallallahu aleyhi ve alih-. Esselamu aleyke yebne seyyidil evsiyâi. Eşhedu enneke emînullâh vebnu emînih. İ’şte sa’ida ve mezeyte hamîdâ ve mutte fegîdân mezlûmen şehîdâ. Ve eşhedu ennellahe muncizunmâ ve’edeke ve muhlikun men hezeleke ve muezzebun men geteleke. Ve eşhedu enneke vefeyte bi’ehdillah ve câhedte fîy sebîlihi hettâ etâkel yegîn. Fe le’enallahu men geteleke. Ve le’enallahu men zâlemeke. Ve le’enallahu ummeten semi’et bi zalike fereziyet bih. Allahumme innîy uşhiduke ennîy veliyyun limen vâlah. Ve eduvvun limen âdâh. Bi ebi ente ve ummîy yebne Resûlillah -sallallahu aleyhi ve alih-.

Eşhedu enneke kunte nûren fîl eslabişşâmihe vel erhâmil mutehere. Lem tunecceskel câhiliyyetu bi encâsihâ ve lem tulbiskel mudlehimmâtu min siyabiha. Ve eşhedu enneke min de’âimid dîn ve erkân il muslimîn. Ve me’gilil mû’minîn. Ve eşhedu ennekel imâm ul berrut tegiyyur reziyyuz zekiyyul hâdiyyîl mehdi-accelallahu fereceh-. Ve eşhedu ennel e’immete min vuldike kelimetut tegvâ ve e’elâmul hudâ vel’urvet ul vusga, vel huccetu elâ ehlid dunyâ. Ve eşhedu enniy bikum mû’min vebî iyâbikum mûgin. Bi şerâiy’i dînîy ve hevâtîmi amelîy. Ve gelbîy ligelbikum silmun ve emrîy li emrikum mutte’bi. Ve nusretîy lekum mu’edde hettâ ye’azenellahu lekum fe me’ekum me’ekum lâ me’e eduvvekum salavâtullahi aleykum ve elâ ervâhikum ve ecsâdikum ve şâhidikum ve ğaibikum ve zâhirikum ve bâtinikum amîn rebbel alemîn.

Erbain Ziyaretinin Türkçe Anlamı:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Selam olsun Allahın velisine ve habibine. Selam olsun Allahın dostuna ve seçtiğine. Selam olsun Allahın halis kuluna ve halis kulunun oğluna. Selam olsun mazlum ve şehit Huseyn’e (aleyhisselam). Selam olsun bela ve hüzünler esirine ve gözyaşlarıyla katledilene.
Allah’ım! Şehadet ederim ki O senin lütfun ve ikramınla kurtuluşa eren velin ve velinin oğludur, Seçkin kulun ve seçkin kulunun oğludur. Sen kendisine şehadetle lütufta bulundun, saadete has kıldın, soyunun temiz olmasıyla seçtin, Onu yüce kişilerden yüce bir kişi, önderlerden bir önder ve savunanlardan bir savunucu kıldın, kendisine bütün velilerin mirasını verdin, vasilerden kılıp yaratıklarına hüccet ettin. O da halka hücceti tamamladı ve ümmete mazeret bırakmadı, yumuşaklıkla nasihat etti ve kullarını cehaletten ve delalet şaşkınlığından kurtarmak için senin yolunda kanını akıttı. Dünyanın aldattığı ve payını dünyanın değersiz alçak metasına ve ahiretini en değersiz paraya satan, heva ve hevesine dalan ve alçalan kimseler Onun aleyhine birleştiler ve Ona sitem ettiler. Onlar öyle kişilerdir ki seni ve nebini öfkelendirdiler ve kullarının ateşi hak eden omuzlarında ağır günah yükünü taşıyan, şekavet ve nifak ehli kimselere itaat ettiler. O da sabır ve tahammül ederek senin yolunda onlarla cihat etti. Nihayet sana itaat yolunda kanı döküldü ve saygınlığını çiğnemek mubah bilindi. Allah’ım onlara şiddetli bir lanetle lanet net ve onları acılı bir azapla azaplandır.

Selam olsun sana ey Resulullah’ın (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) oğlu. Selam olsun sana ey vasilerin efendisinin oğlu. Şehadet ederim ki sen Allahın emini ve emininin oğlusun. Saadetli yaşadın ve beğenilmiş olarak geçip gittin, adsız, sansız, mazlum ve şehit olarak dünyadan göçtün. Şehadet ederim ki Allah sana vaat ettiği şeyi gerçekleştirecek, sana yardım etmeyip seni alçaltanı helak edecek ve seni katledeni azaplandıracaktır. Şehadet ederim ki sen Allahın ahdine vefa ettin, ölüm gelip seni buluncaya kadar Allah yolunda cihat ettin. Seni katledenlere Allah lanet etsin, sana zulmedenlere Allah lanet etsin, bunu duyup da razı olanlara Allah lanet etsin. Allah’ım seni şahit tutuyorum ki ben Onun dostuyla dost ve Onun düşmanıyla düşmanım. Anam babam sana feda olsun ey Resulullah’ın (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem) oğlu! Şehadet ederim ki sen yüce sülblerde ve temiz rahimlerde bir nurdun. Cahiliyet devri tüm necasetleriyle seni kirletemedi ve cahiliyetin zifiri karanlıkları sana cahiliyet elbiselerinden giydiremedi. Şehadet ederim ki sen dinin direklerinden, Müslümanların rükunlarından ve muminlerin sığınaklarındansın. Şehadet ederim ki sen iyi, takvalı, beğenilmiş, arınmış, hidayet edici ve hidayet üzere bir imamsın. Şehadet ederim ki senin evlatlarından olan imamların hepsi takva nişanesi, hidayet bayrakları, sağlam kulp ve dünya ehline Allahın hüccetidirler. Şehadet ederim ki ben size ve sizin dönüşünüze inanıyorum, dinimin ahkâmına ve amelimin sonuçlarına yakinim vardır. Kalbim sizin kalbinize teslimdir ve işlerim sizin işlerinize tabidir. Allah izin verdiği an size yardımım hazırdır. O halde ben sizinleyim sizinle, düşmanlarınızla değil. Allahın rahmeti sizin üzerinize, sizin ruhlarınıza, sizin cesetlerinize, sizin hazırınıza, sizin gizlinize, sizin zahirinize ve sizin batınınıza olsun. Duama icabet et ey alemlerin Rabbi!

 

Ehlibeyt Takvimi

5 yorum

  1. Allahümme salli ala Muhammedin ve Alim Muhammed ve ecel Fercehum vel-an edahum Allahümme külli veliyke ferec selam olsun Allah’ın Resulüne selam olsun resulullahın vasisine selam olsun onun evlatlarına ve soyuna lanet olsun Ebu süfyana muaviye’ye yezide ve soyuna ve onlarla aynı zihniyette olanlara

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.