AZUMEL BELA DUASI

Hakkında;

Bu dua İmam Mehdi accelallahu fereceh’in zindanda olan bir kişiye öğrettiği bir duadır. O kişi bu duayı okuyarak zindandan kurtuldu. Bu duanın adı Ferec duası olarak da geçmektedir.

İlahi Azumel Bela Duasının Arapça Metni:

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِيمِ

 

 إلهي عظم البلاء وبرح الخفاء  وانكشف الغطاء وانقطع الرجاء ،  وضاقت الأرض ومنعت السماء  وأنت المستعان وإليك المشتكى وعليك المعول في الشدة والرخاء ، اللهم صل على محمد وآل محمد أولي الأمر الذين فرضت علينا طاعتهم وعرفتنا بذلك منزلتهم ، ففرج عنا بحقهم فرجاً عاجلاً قريباً كلمح البصر أو هو أقرب يا محمد ياعلي، ياعلي يامحمد أكفياني فإنكما كافيان وانصراني فإنكما ناصران يا مولانا ياصاحب الزمان الغوث الغوث الغوث أدركني أدركني أدركني الساعة الساعة الساعة العجل العجل العجل يا أرحم الراحمين ، بحق محمد وآله الطاهرين

İlahi Azumel Bela Duasının Latince Okunuşu:

Bismillahirrahmanirrahim

İlahî, azumel belâu ve berihal hafâu ven keşefel ğitâu ven gata’er recâu ve zâgatil arzu ve muniatis-semâu ve entel musteanu ve ileykel muştekâ, ve aleykel muavvelu fiş-şiddeti ver rahâi.

Allâhumme salli alâ Muhammed‘in ve Âl-i Muhammed; ulil-emrillezîne ferazte aleynâ tâetehum ve arreftenâ bizalike menziletehum fe ferrec’ena bihaggihim feracên âcilen gârîben kelemhil basari ev huve egrab.

Muhammed‘u- Yâ Ali, Yâ Aliyy’u Yâ Muhammed-! İkfiyâniy fe innekumâ kâfiyân, vensurânîy fe’innekumâ nasirân.

İlahi Azumel Bela Duasının Türkçe Anlamı:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Allah’ım! Zulüm çoğalmıştır ve gizliler açığa çıkmıştır. Kapalı perde kalkmıştır ve ümitler yok olmuştur; yeryüzü daralmış, gökyüzü senin rahmetinden mahrum kalmıştır. Ey Allah’ım! Sen varsın ve ancak sen yardım edersin, yüce makamına şikâyet ediyoruz. Kolaylık ve zorlukta güvenimiz sensin.

Allah’ım!Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve alih) ve onun pak evladına rahmet et. O emir sahiplerine ki, onlara itaati bizler için farz etmiştin ve onların yüksek makamlarını bizlere tanıtmıştın. Onların yüzü suyu hürmetine bize ferahlık ver, acil ve yakın; tıpkı göz açıp kapama gibi ya da ondan daha yakın.

Ey Muhammed, ey Ali; ey Ali, ey Muhammed! (selam olsun) Bana kâfi geliniz ki, bana kâfi gelen sizlersiniz. Bizlere yardım edin; bizim yardımcımız sizsiniz. Ey saygı değer, ey zamanın sahibi ve imamı! Feryat, feryat, feryat; sesimi duy, sesimi duy, sesimi duy; hemen, hemen, hemen; acil, acil, acil; ey merhamet edenlerin en merhametlisi! Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve alih) ve onun pak evlatlarının yüzü suyu hürmetine onun gelişini çabuklaştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.