FUTRUS ve İmam Huseyn aleyhisselam

Kerbela’da dini yeniden aşikar eden mevlamız Eba Abdullah Huseyn aleyhisselam’ın kutlu ve bereketli doğum günü münasebetiyle bu kısa hadisin siz değerli dostlara hediyemiz olsun isteriz. 

Futrus (Fotrus) nedir?

Futrus İmam Huseyn aleyhisselam’ın mübarek doğum günü affedilen ve bu kutlu doğumun bereketi ile özüne dönen bir melektir.

Şeyh Merhum Saduk Hz. İmam Cafer Sadık’ın (aleyhisselam) şöyle buyurduğunu nakletmiştir:

“Hz. Hüseyin ibn-i Ali (aleyhisselam) dünyaya geldiğinde Allah-u Teâlâ Cebrail’i bin melek ile Resululah’ı (sallallahu aleyhi ve alih) tebrik etmek için onun huzuruna inmek üzere görevlendirdi. Cebrail inerken bir denizde bulunan bir adaya uğradı. Orada Arş’ı taşıyan meleklerden biri olan “Futrus” isimli melek bulunuyordu. Bu melek, Allah’ın emrettiği bir işi yapmakta ağır davrandığı için (cezalandırılarak) kanatları Allah tarafından kırılmış ve o adaya atılmıştı. İmam Hüseyin aleyhisselam dünyaya geldiğinde, o melek yedi yüz seneden beri o adada ibadetle meşgul idi. O, Cebrail’e “Nereye gidiyorsun?” diye sordu. Cebrail de “Allah Hz. Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve alih) bir nimet vermiştir; ben, Allah Teâlâ ve kendimden taraf onu tebrik etmek için gönderildim.” dedi. O melek “Ey Cebrail, beni de kendinle birlikte götür; belki Muhammed (sallallahu aleyhi ve alih) bana dua eder.” dedi. Cebrail onu da götürdü. Cebrail (aleyhisselam) Peygamber’in (sallallahu aleyhi ve alih) yanına varınca ilk önce Allah Teâlâ ve kendisi tarafından o Hazret’i tebrik etti ve sonra Futrus’un durumunu anlattı. Peygamber (sallallahu aleyhi ve alih) buyurdu ki: “Ona söyle ki, kendisini bu yeni bebeğe sürsün ve kendi yerine (Arş’a) dönsün.” Futrus kendisini Hüseyin ibn-i Ali’ye (aleyhisselam) sürdükten sonra (uçup) yücelirken şöyle dedi:       

“Ey Resulallah, bil ki senin ümmetin onu öldürecektir ama ben onun yaptığı iyiliği karşılıksız bırakmayacağım, onun (mezarının) ziyaretine gelen her zâirin haberini  ve ona selam veren her Müslüman’ın selamını mutlaka ona ulaştıracağım. Ona salât gönderen herkesin salâtını ona ileteceğim.”

Bir başka rivayette de nakledilmiştir ki:

“Futrus kendi yerine çıkarken şöyle dedi: “Kim benim gibi olabilir!? Ben Ali ve Fatıma oğlu Hüseyin’in ve ceddi Ahmed-ul Haşim’in serbest bıraktığı kimseyim. Salavatullah-i aleyhim acmein.”

Bu hadisin geçtiği kaynaklar:

1- Menakıb Ali Ebu Talib, C.4

2-Bihar’ul Envar, C.43, S.244

3- İbn Hamza Et-Tusi, Menakıb, C.1, S. 338

 


Web sayfamızda yayınlanan reklamlar giderlerimiz için tıklamanız halinde finans kaynağıdır. Sitemiz içerikleri ile alakası yoktur. Uygun olmayan içerikleri Whatsapp üzerinden ekran görüntüsü ile bize iletmeknizi rica ederiz.
REKLAM
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.