Kays b. Musahhar’ın Şehadeti – Ehlibeyt Takvimi
Makaleler

Kays b. Musahhar’ın Şehadeti

Bugün 4 Muharrem 1441  Kays b. Musahhar’ın Şehadeti

O yiğit insan dünyasını muhafaza etmek İmam Huseyn aleyhisselam’ın davasına sırt çevirmedi. Ölümün soğukluğunu hissettiği halde günümüz insanlarının bahanelerine sığınmadı.

İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) Betnu’r Rumme bölgesine yetişince Kufelileri Kufe’ye doğru hareket ettiği haberini vermek için bir mektup yazdığı rivayet edilmektedir.[1]

İmam (aleyhisselam) mektubu Kays b. Musahhar Seydavi’ye teslim etti. Kays Kadisiyye bölgesine ulaştığında İbn. Ziyad’ın askerlerinden bir grup onun aramak için yolu kapattı. Bunun üzerine Kays, düşmanların İmam’ın mektubunun içeriğinden haber olmamaları için mektubu yırttı. Bu durumu duyan Ubeydullah sinirlenerek

“Allah’a yemin olsun ki Hüseyin’in (aleyhisselam) mektup gönderdiği kişilerin isimlerini açıklamadan veya minbere çıkıp Hüseyin’e, babasına ve kardeşine sövmeden seni asla bırakmayacağım! Bu ikisinden birini yapman durumda seni serbest bırakırım, yoksa seni öldüreceğim” dedi.

Kays Ubeydullah’ın söylediğini kabul ederek minbere çıktı, ancak İmam Ali’ye (aleyhisselam) söveceği yerde

“Ben Hüseyin b. Ali’nin (aleyhisselam) size gönderdiği elçiyim. Size İmam’ın (aleyhisselam) mesajını ulaştırmak için buradayım. İmam’ın davetine Lebbeyk deyin” dedi.

Bu durum üzerine sinir küpüne dönen Ubeydullah, Kays’ı hükümet sarayının damından aşağıya atmalarını emretti. Askerlerde İbn Ziyad’ın sözlerine uyararak onu şehit ettiler ve kemiklerini de kırdılar.[2]

1- Deyneveri, el-Ahbaru’t Tival, s. 239 ve Şeyh Müfid, el-İrşad, s. 54.

2- Deyneveri, el-Ahbaru’t Tival, s. 239; Taberi, Tarihu’l Umem ve’l Muluk (Tarihi Taberi), c. 5, s. 350 ve Meskuviyye, Ebu Ali, Tecaribu’l Umem, c. 2, s. 49.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Selamun aleykum!

Numaranız yöneticimiz tarafından kontrol ve kayıt edilecektir. Sitemiz tek bir kişi tarafından yayın edilmektedir. Numaranız 3. kişilerle paylaşılmamaktadır. Rıza dışı iletilerin önüne geçmek için sadece kendi numara kaydınızı yapınız.

× Hızlı Kayıt!