2019 YILI RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Selamun aleykum ve rahmetullah…

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN

2019 YILI RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan bayramının yaklaşması ile birlikte bayram acaba ne zaman? , inşallah Türkiye ile aynı güne denk gelir! Neden biz İran’a ve ya Irak’a uyuyoruz ki biz Türkiye’de yaşamaktayız? şeklinde ve ya biraz daha farklı şekillerde sorular ile karşı karşıya kalmaktayız.

Uzun uzadıya sayfa sayfa makalelerin yıllardır yazıldığı 1400 yılı aşkındır bir türlü bitmeyen bu tartışma halen günümüzde de devam etmektedir. Hatta üstüne birde bu cümleler ile tepkiler büyümektedir TEKNOLOJİ ÇAĞINDA YAŞAMAKTAYIZ halen ilkel yöntemler ile dini yaşıyoruz…

Değerli muminlerin bu şekilde aklını kurcalayan soruların fazlalılığının yanında alimlerinde farklı söylemleri maalesef bu sıkıntıyı çözeceği yerde daha da karmaşık hale getirmektedir. Bunu geçen yılın en bariz yaşanmışlığı ile izah etmek isteriz. ELBETTE Kİ BU YIL RAMAZAN AYI TÜM MERCİLERİN İLANINA BAĞLI OLARAK TÜRKİYE’DEN 1 GÜN SONRA BAŞLAMIŞ VE BUNUNLA BİRİLİKTE İHYA GECELERİ DE 1 GÜN FARK İLE YAPILDIĞINI HATIRLATARAK!!! 2019  yılı Ramazan ayı için bu güne kadar da merciilere göre Ramazan günlerini geride bıraktık hatta İHYA/KADİR/EHYA gecelerini de ilan edilene göre geride bıraktık. Bayram günü de biz TÜRKİYE’de yaşıyoruz niye BAYRAM’ı falan yere göre yapıyoruz diyerek kendimizle çelişecek gibiyiz…. Fazla lafı uzatmadan….

Bildiğiniz gibi Geçen yıl Tüm taklid mercilerinin içerisinde AYETULLAH SEYYİD SİSTANİ haricinde tanınan ulemalar Ramazan bayramını ilan etmişti. Ve bu ilan şeklinin biz avam tabakadan çok alim tabakası daha iyi bilmektedir. Ayetullah Sistani’nin BAYRAM DEĞİL söylemine sadece bir kaç duyarlı ALİM ve bazı mukallitleri(takipçileri) tabi oldu ve bayramı bir gün sonra yaptılar. İşin fıkhi boyutu bir yana, AYETULLAH SİSTANİ’ye tabi olduklarını beyan eden TÜRKİYE’deki alimlerin bazılarınında bayram ilan etmeleri Sistani mukallitleri içerisinde de maalesef ayrılıklar meydana getirdi.

Fıkhi bir derse girmeyeceğiz. Özetle şöyle söylenebilir Diyanet ve bazı ulema dünyanın herhangi bir yerinden hilalin görülmesini yeterli kabul ederken, bir kısım ulema bölgesel görülmeyi esas almaktadır. Bu da doğal olarak farklı sonuçları doğurmaktadır. Bu konuda geçmiş yıllarda Seyyid Sistani’ye gelen soru ve verdiği yanıt aslında ne demek istediğimizi size izah edecektir. İlla astronomik verilere göre bir bayram günü isteyenlere de sayfa sonunda inşaallah görsellere yer verilecektir.

ehlibeyttakvimi.com olarak tavsiyemiz sadece kendi merciiniz kim ise onun sözüne itibar edin! Her merciinin hükmü elde edişi farklıdır. Bir müçtehid buşunduğu yeri baz alırken bir diğeri gecesi aynı olan yerleri bir diğeri ise teleskobu baz alabilmektedir. Bu sebeple;

Aşağıda soru ve cevabı dikkatle okuyunuz:

Soru:

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Mektebin Büyük Taklit Mercii Ayetullah Uzma Seyyid Sistani Hazretlerine (Bereketli sayesi daim olsun)

Allah’ın selamı, rahmet ve bereketleri üzerinize olsun!

Zatıâlinizin mektep acısından önem arz eden konularda görüş teatisinde bulunmak için Londra’da Ehlibeyt ekolüne tabi olan müminlere ait İslami merkezlerde sorumluluğu bulunan altı alimle her ay toplantı yapmaktayız.

Sözü geçen alimler İngiltere’deki son toplantıda hilal meselesini müzakere ettiler. Bu konunun orada genel bir sıkıntı ve büyük bir tartışma zemini oluştuğu görüldü. Bu, fakihler arasında hilalin rüyeti konusundaki görüş ayrılıklarından kaynaklanmaktadır. Özellikle geçen yıl ayın ilk günü veya bayram konusunda üç günlük bir ihtilafın oluşması cevap verilmesi son derce zor bir endişe konusu olmuştur. Bu sebeple zatıâlinize son olarak üzerinde müzakere edilmiş bahsin özetini sunuyoruz.

1-Astronomik kaideler ve uzman kişilerin tanıklığıyla hilalin Avrupa’nın çoğu yerinde Cuma günü gün batımından önce teleskopla görülme imkanı olduğu ispatlanmıştır.

2- Sizin kıymetli görüşünüze göre hilalin görülmesindeki ölçü herhangi bir engel bulunmaması durumunda hilalin bir şehirde rüyetiyle onun başka şehirdeki rüyeti arasında [bilimsel ve astronomik] bir bağlantı varsa, bunu boylamları da kapsayacak şekilde genişletmek mümkün müdür? Yoksa sadece bu, enlemlere özgü bir durum mudur? Zatıâlinizden Avrupa’da özellikle birleşik memlekette bulunan aileler arasındaki ihtilafı azaltacak isabetli bir karar almada bize yardımcı olmanızı ümit ediyoruz. Zira siz Muhammed (sallallahu aleyhi vealih) ümmetinin bir sığınağı ve dayanağısınız.

Şeyh Ali Alimi                                                      Şeyh Zafer Abbas

Şeyh Abdulhüseyin Muizzi                                   Seyyid Fazil Milani

Seyyid Muhammed Musavi                                   Seyyid Murtaza Keşmiri

 

Ayetullah Sistani’nin Cevabı:

Bismihi Teala

1- Her şehirde kameri ayın girişi o şehrin ufkunda hilalin [herhangi bir bulut ve sis gibi bir engel bulunmaması durumunda] çıplak gözle görülmesiyle başlar. Dolayısıyla hilalin sadece çıplak gözle “görülme imkanı” yeterli değildir.

 

2- İki şehir arasındaki ufuk müşterek olmalıdır; yani hilalin birinci şehirde bilfiil görülmüş olması harici engeller olmaması durumunda ikinci şehirde görülmesini de gerektirmelidir.

Hilalin rüyeti konusundaki en etkili hususlardan birisi, gün batımı sırasında hilalin ufuktaki yükseklik açısıdır. İki şehrin aynı boylamda bulunması hilalin bir gecede aynı yükseklikte zuhur etmesini gerektirmez. Çoğu zaman hilal güney yarım küredeki şehirlerin çoğunda rüyet edilebilmektedir. Bu, hilalin o şehirlerde münasip bir yükseklikte zuhur etmesinden dolayıdır.

Halbuki kuzey yarım kürede bulunan ve gecesi müşterek olan birçok şehirde hilal rüyet edilmeyebilir.Hatta bu şehirler birinci şehirlerle aynı boylamda olsalar bile görülmeyebilir. Çünkü hilal bu şehirlerde güneş batmadan önce batar veya gün batımından sonra ufukta uygun bir yükseklikte (görme açısında) zuhur etmez.

3- Kameri ayların başlangıcı konusundaki ihtilaf doğaldır ve bu konuda fakihler arasında diğer fıkhi konularda olduğu gibi, ayın girişindeki ölçü hususunda da görüş farklılıkları vardır.

Dolayısıyla her mükellef diğer fıkhi konularda olduğu gibi, bu konuda da kendi taklit merciinin fetvasına göre amel etmelidir. Müminleri de bu konudaki “görüş farklılıklarını kabullenme” kültürüne ulaştırmak için çaba sarf etmekte yarar vardır. Bu konu niza ve çatışma vesilesi edilmemelidir.

Ali Hüseyni Sistani

Tercüme: Mikail Gürel

www.shafaqna.com/turkish

RAMAZAN BAYRAMI 2019 HİLAL GÖRÜLME OLASILIĞI

Aşağıda bilim çağının bizlere sunmuş olduğu veriler ile de siz değerli dostlara hilalin göürülebilme ihtimallerini içeren görsel ve açıklamalara yer vermeye çalıştık. Ancak siz bayram haberini ehlibeyttakvimi mobil bildirim SMS & WHATSAPP hizmetinden bekleyiniz. Mercilerin ofislerinden gelen bilgilere göre anlık bilgilendirme yapılacaktır. Aşağıdaki veriler sadece ASTRONOMİK verilere dayalıdır.

Not: Hilal gözlemi gün batımı esas olarak alınır aşağıdaki görseller buna göre yorumlanmıştır.

 

3 Haziran 2019 Hilalin görülme olasılığı

3 Haziran 2019 Hilal görülme olasılığı

3 Haziran 2019 günü (akşam gün batımı ile) hilal gözlemlenmesi astronomik olarak Türkiye ve civar ülkeler için imkansız olup 4 Haziran 2019 gününün bayram olma ihtimali yoktur.

4 Haziran 2019 Hilalin görülme olasılığı

4 Haziran 2019 Hilal görülme olasılığı

4 Haziran 2019 günü (akşam gün batımı ile) hilal gözlemlenmesi astronomik olarak Türkiye ve civar ülkeler için çıplak göz ile görülme ihtimal yüksek olup olup 5 Haziran 2019 gününün bayram olma ihtimali yüksektir.

5 Haziran 2019 Hilalin görülme olasılığı

5 Haziran 2019 Hilal görülme olasılığı

5 Haziran 2019 günü (akşam gün batımı ile) hilal gözlemlenmesi astronomik olarak tüm dünyada çıplak göz ile görülme ihtimal çok yüksek olup bayram olma ihtimalinin yanında Ramazanı 30 tamamlayan ülkeler için dahi aşikar olarak görülmesi mümkün olacaktır.


Web sayfamızda yayınlanan reklamlar giderlerimiz için tıklamanız halinde finans kaynağıdır. Sitemiz içerikleri ile alakası yoktur. Uygun olmayan içerikleri Whatsapp üzerinden ekran görüntüsü ile bize iletmeknizi rica ederiz.
Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.