Ümmü Gülsüm’ün Vefatı -selamullahi aleyha-

Ümmü Gülsüm’ün Vefatı -selamullahi aleyha-

Hz. Ümmü Gülsüm (selamullahi aleyha) Kerbela faciasından sonra, Hz. Zeynep’le (selamullahi aleyha) her an beraber olmuştur. O da yol boyunca defalarca hutbeler okumuştur. Kufe’de, Balebek’te, Saybur’da, Nusaybin’de konuşmalar yapmıştır. Aynı şekilde Şam kapılarına geldiğinde, kırbaç hadisesi ve diğer olaylarda da yer almıştır.

Ümmü Gülsüm selamullahi aleyha;

Şehadet Tarihi: 21 Cemadiy’el Ahir 1442 – 04 Şubat 2021 Perşembe – 21 Cemadiy’el Ahir 2020 Yılı 16 Şubat Pazar

Baba Adı: Hz Ali aleyhisselam

Anne Adı: Hz Fatime selamullahi aleyha

Emir’ül-Müminin Hz. Ali aleyhisselamın kızı Ümmü Gülsüm, güzel konuşan biriydi. Esirlik süresi boyunca sürekli, konuşmalarıyla zorba hâkimlerin gerçek yüzünü açığa çıkarıyordu. Esirler kervanı Kûfe’ye getirildiğinde, toplanan kalabalık arasında konuşmaya başladı. Kûfelileri İmam’ı yalnız bıraktıklarından dolayı kınadı. Kûfe’ye ilk girişte esirleri seyretmeye gelenlere şöyle bağırdı: “Ey Kûfe halkı! Peygamber ailesine bakarken hiç Allah’tan ve Resulü’nden utanmıyor musunuz?!”[1]

Şehitlerin kesik başları, esir kadın ve çocuklarla birlikte Şam’a götürüldüğünde, şehrin yakınlarına varıldığında Ümmü Gülsüm selamullahi aleyha, Şimr’den halkın esirleri daha fazla seyretmemelerini sağlamak için onları insanların daha az bulunduğu yerden şehre sokmasını ve  kesik başların onların arasından uzaklaştırılmasını istedi. Ancak bu habis adam Ümmü Gülsüm’ün isteğinin tam aksine, başların mızraklara takılıp esirler arasında hareket ettirilmesini ve kalabalık seyirci kitlesi bulunan ana kapıdan götürülmesini istedi.[2]

Ayrıca;

Hz. Ümmü Gülsüm (selamullahi aleyha) Kerbela faciasından sonra, Hz. Zeynep’le (selamullahi aleyha) her an beraber olmuştur. O da yol boyunca defalarca hutbeler okumuştur. Kufe’de, Balebek’te, Saybur’da, Nusaybin’de konuşmalar yapmıştır. Aynı şekilde Şam kapılarına geldiğinde, kırbaç hadisesi ve diğer olaylarda da yer almıştır.

Hz. Ümmü Gülsüm’ün (selamullahi aleyha) Kufe’de okuduğu hutbe kargaşalara neden olmuştur. Kufe halkı ekmek ve hurmalarını getirerek çocuklar arasında paylaştırdıklarında, Hz. Ümmü Gülsüm selamullahi aleyha gelerek çocukların ağızlarından ekmek ve hurmaları çıkararak bizleri tanımıyor musunuz? Bizlere sadaka vermenin haram olduğunu bilmiyor musunuz? Diyerek buna tepki göstermiştir.

Kafile, Erbain günü Kerbela’ya geri döndüğünde Hz. Zeynep (selamullahi aleyha) kardeşinin (aleyhisselam) kabrinin başucunda o kadar çok ağlamıştır ki kendisinde geçmiştir. Hz. Ümmü Gülsüm’de (selamullahi aleyha) aynı şekilde olmuştur. Hz. Zeynep (selamullahi aleyha) mersiye okuyarak kendisine vuruyor ve bayılıyordu. Sonra Hz. Ümmü Gülsüm (selamullahi aleyha) kalkarak mersiye okumuş ve kendisinden geçmiştir. Yani her yerde ve hadisede Hz. Zeynep’le (selamullahi aleyha) birlikte olmuştur.

Hz. Ümmü Gülsüm (selamullahi aleyha), her yerde Hz. Zeynep’e (selamullahi aleyha) saygı göstermiş ve ondan önce bir adım bile atmamıştır. Hatta ondan önce söze bile başlamamıştır. Ama her nerede Hz. Zeynep (selamullahi aleyha) kendisinde geçtiyse o da onun peşi sıra kendisinden geçmiştir.

Hz. Ümmü’l Benin’in (selamullahi aleyha) evinde kadınlar kendi aralarında ilk yas meclisini tuttuklarında Kerbela vakıası anlatıldığında Hz. Zeynep (selamullahi aleyha) bayılmış, onun yerine Hz. Ümmü Gülsüm ayağa kalkmıştır.

Hz. Ümmü Gülsüm’ün (selamullahi aleyha) vefatı ne zaman gerçekleşmiştir?

— Reyahinu’ş Şeriat” kitabının 3. Cilt, 256. Sayfasında Hz. Ümmü Gülsüm’ün Kerbela seferinden Medine’ye döndükten sonra Kerbela ve sonrasında yaşanan acı hadiselere daha fazla dayanamayarak orada şehit olduğu yazmaktadır.

Not: Tarih Ümmü Gülsüm selamullahi aleyha hakkında ihtilaflıdır. Kimi tarihçiler böyle bir şahsiyetin olmadığını, kimisi olduğunu ve Ömer ile evlendiğini kimiside var olduğunu ancak yaşının çok küçük olduğunu Ömer ile bir evliliğin olmadığını yazmaktadır. Bu konuda Allah ömür ve imkan lutfeder ise makale yayınlamaya gayret göstereceğiz….

_________________

[1]- Mukarrem, Maktel’ul-Hüseyin, s.400

[2]- A’yan’uş-Şia, c.3, s.485

Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.