2024 Ramazan Bayramı Hakkında Bilgilendirme

Selamun aleykum,

Yazının uzun olması sebebiyle hakkınızı helal ediniz tek bir mesajla açıklama yapmaya gayret gösterdik.

Değerli velayet dostları bugünün en çok merak edilen konusu 10 Nisan 2024 gününün Bayram olup olmadığıdır.

Astronomik verilere göre yapılan incelemelerde Türkiye ve yakın coğrafyada hilalin teleskop ile görülme olasılığı oldukça yüksektir bu sebepten *Seyyid Hamanei kaynaklı olarak yüksek ihtimalle yarın bayram olabilecektir.*

Seyyid Sistani’nin görüşüne göre ise _çıplak gözle görülme esas alındığı için hilalin ülkemiz ve civar ülkelerde gözle görülmesi beklenecektir._ *Verilere göre ülkemizde çıplak gözle görülme olasılığı mevcuttur* ancak hava koşulları ve bazı diğer sebeplerden dolayı görülmeme ihtimali de vardır.

Bu yıl için Doğu Asya hariç Orta Asya Batı Asya ve Avrupa’nın bir kısmı için bayram olma ihtimali yüksektir bu sebeple İran Irak Azerbaycan Türkiye için muhtemelen Bayram aynı gün olacaktır.

_*Elbette ki bu yazdıklarımız hilal’in astronomik yollarla hareketlerinden elde edilen bilgilere göre hazırlanmıştır.*_ Net bilgi Akşam ezan vakti ile inşallah tarafımızdan teyit edebildiğimiz bilgileri sizinle paylaşmaya gayret göstereceğiz.

Bugünün arefe günü olduğunu hesap ederek bu akşam ezan itibarı ile fitre zekatı çıkılabilir bayram namazı kılacaklar bayram namazından önce bayram namazı kılmayacaklar ise aynı günün öğlen vaktine kadar fitre zekatını verebileceklerdir.

Fitre zekatı bilindiği üzere 3 kilogram buğday arpa hurma kuru üzüm vs. gıda maddelerinden verilmektedir. Maddi durumunuza göre 3 kilogram hesabını yaparak fitre zekatı kişi başı olarak verilecektir. 2024 yılı için 150-200 TL olarak ortalama fitre miktarı belirtilmektedir.

*En önemli husus* fitre zekatı öncelikle yaşadığınız mıntıkada *12 İmam Şiası* bir ihtiyaç sahibine verilmelidir. Bulunduğunuz şehirde ihtiyaç sahibi yok ise bir yakın şehir veya mıntıkada bir ihtiyaç sahibine ulaştırılabilir.

Oruç tutamayanlar için fidye miktarı ise günlük 750 gram aynı gıda cinslerinden hesap edilmektedir kişinin mali durumuna göre fidye miktarı kendisince belirlenerek ihtiyaç sahibine ulaştırılmalıdır.

*10 Nisan 2024 gününün Bayram konusunun netleşip netleşmediği bildirilecektir inşaallah.*

Hata bizden güzellikler Allah’tandır.

ŞiaSMS – EhlibeytTakvimi.com

2 thoughts on “2024 Ramazan Bayramı Hakkında Bilgilendirme”

  1. Bize şimdiye kadar dediler Arap ayı 20 da çekmez 31 de çekmez biz zaten Sünni kesimden bi gün sonra başladık aynı gün bayram olacak bide alimler diyor niye ilk gün hem şabana hem ramazaaa niyet et ediniz biz müctehidin fetvasına baktık onna göre şabana niyet ettik bizim suçumuz ne bunda bu mezhebi canım pahasına savunuyorum ama bu ay konusu beni çaresiz bırakıyor

Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.