Arefe Günü Hakkında

Arefe Günü ve Akşamına Mahsus Ameller

Zilhicce Ayının dokuzuncu günü Arefe günü* ve her ne kadar bayram diye tanıtılmamışsa da büyük bayramlardan bir bayramdır. Arife günü, Hak Teala kullarını ibadet ve itaatine çağırmış, sofra ve ihsanını onlara açmıştır. Kovulmuş Şeytan bugünde her zamankinden daha fazla hakir ve öfkelidir. Rivayet edildiğine göre Arife günü İmam Zeynel Abidin (aleyhi selam) halktan yardımda bulunmasını dileyen birisini gördüğünde ona şöyle buyurmuştur:
“Yazıklar olsun sana, sen böyle bir günde Allah’tan başka birisinden mi yardım diliyorsun? Halbuki bugün anne karnında olan bebeklerin bile Allah’ın lütfundan nasipsiz kalmayarak mutlu olması ümit edilmektedir.
 
* Türkiye’de Zilhicce Ayı bir gün öncedir. Dolayısıyla Türkiye’de kurban bayramı 28 Haziran 2023 Çarşamba günüdür, ama İran, Irak mercilerinin ofislerinden gelen açıklamalara göre 29 Haziran 2023 Perşembe bayramdır.
* Burada açıklanan ameller oldukça uzun ve yorucu olmasına rağmen, çok tavsiye edilmiş ve sevabı oldukça fazladır. Eğer birisi bu amelleri yapmak istiyorsa ortalama 4-6 saatini bu amellere ayırmalıdır. 
** Arefe Günü Şia taklit mercilerine (Ayetullah Necefi ve Sened hariç) göre 28.06.2023 Çarşamba günü, Kurban bayramı ise 29.06.2023 Perşembe günüdür.
 
 
Arşiv 2022: * Türkiye’de Zilhicce Ayı bir gün öncedir. Dolayısıyla Türkiye’de kurban bayramı 9 Temmuz 2022 Cumartesi günüdür, ama İran, Irak mercilerinin ofislerinden gelen açıklamalara göre 10.07.2022 Pazar bayramdır.
* Burada açıklanan ameller oldukça uzun ve yorucu olmasına rağmen, çok tavsiye edilmiş ve sevabı oldukça fazladır. Eğer birisi bu amelleri yapmak istiyorsa ortalama 4-6 saatini bu amellere ayırmalıdır. 
** Arefe Günü Şia taklit mercilerine göre 09.07.2022 Cumartesi günü, Kurban bayramı ise 10.07.2022 Pazar günüdür.
 
ARŞİV 2021: * Türkiye’de Zilhicce Ayı bir gün öncedir. Dolayısıyla Türkiye’de kurban bayramı 20 Temmuz 2021 Salı günüdür, ama İran, Irak mercilerinin ofislerinden gelen açıklamalara göre 21.07.2021 Çarşamba bayramdır.
* Burada açıklanan ameller oldukça uzun ve yorucu olmasına rağmen, çok tavsiye edilmiş ve sevabı oldukça fazladır. Eğer birisi bu amelleri yapmak istiyorsa ortalama 4-6 saatini bu amellere ayırmalıdır.
** Arefe Günü Şia taklit mercilerine göre 20.07.2021 Salı günü, Kurban bayramı ise 21.07.2021 Çarşamba günüdür.

AREFE GECESİ YAPILMASI GEREKEN AMELLER

 

Zilhicce ayının dokuzuncu gecesi hacetleri kabul eden Allah’a münacat ve yakarış gecesidir. Bu gece tövbeler makbul ve dualar kabul edilir. Bu gece yapılacak ibadetlerin sevabı 170 yıl ibadete bedeldir. Bu gece yapılması gereken ameller şunlardır:

  1. Tesbihat-ı Aşr (On Tesbihi -bin defa- okumak)
  2. İmam Hüseyin ziyareti.
  3. Gusül.

AREFE GÜNÜNÜN FAZİLETLERİ

 

Zilhicce Ayının dokuzuncu günü arife günü ve her ne kadar bayram diye tanıtılmamışsa da büyük bayramlardan bir bayramdır. Arife günü, Hak Teala kullarını ibadet ve itaatine çağırmış, sofra ve ihsanını onlara açmıştır. Kovulmuş Şeytan bugünde her zamankinden daha fazla hakir ve öfkelidir.

Rivayet edildiğine göre Arife günü İmam Zeynel Abidin (aleyhi selam) halktan yardımda bulunmasını dileyen birisini gördüğünde ona şöyle buyurmuştur: “Yazıklar olsun sana, sen böyle bir günde Allah’tan başka birisinden mi yardım diliyorsun? Halbuki bugün anne karnında olan bebeklerin bile Allah’ın lütfundan nasipsiz kalmayarak mutlu olması ümit edilmektedir.

 

ARİFE GÜNÜNDEKİ BAZI AMELLER

 

1. imam Hüseyin’in (aleyhisselam) ziyareti. Bugün imam Hüseyin’i ziyaret etmenin sevabı bin hac, bin umre ve bin cihattan daha çoktur. (şartlarıyla birlikte) bugün imam Hüseyin’in (aleyhisselam) ziyaret edilmesinin fazileti mütavatir haddindedir. Eğer bugün her kim imam Hüseyin’in (aleyhisselam) mukaddes kubbesinin altında olursa sevabı Arafat’ta olma sevabından az değildir.

2. Tövbe Namazı Kılmak. İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

3. Oruç Tutmak. Bugün oruç tutmak çok sevaptır, ancak Arefe duasını ve öteki duaları okumasına engel olacak kadar bedeni güçsüz olmamalıdır. (yani bu duaların okunmasının sevabı oldukça fazladır)

4. Gusül almak. Bugün zeval vaktinden (öğlen ezanından) önce bugünün niyetiyle gusül almak müstahaptır.

5. Mahsus Namaz. Zeval(öğlen ezanından önceki vakit) vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır. Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali aleyhisselam’ın namazıdır.

6. Hz. Resulullah’ın (Allah’ın selamı onun, kızının, damadının ve masum evlatlarının üzerine olsun) Tesbihatını okumak.

سُبْحانَ الَّذى فِى السَّمآءِ عَرْشُهُ سُبْحانَ الَّذى فِى الاْرْضِ حُکْمُهُ

Münezzehtir arşı gökte olan –Allah- münezzehtir hükmü yerde olan

سُبْحانَ الَّذى فِى الْقُبوُرِ قَضآؤُهُ سُبْحانَ الَّذى فِى الْبَحْرِ سَبیلُهُ

Münezzehtir kazası kabirlerde olan, münezzehtir denizde yolu olan

سُبْحانَ الَّذى فِى النّارِ سُلْطانُهُ سُبْحانَ الَّذى فِى الْجَنَّةِ رَحْمَتُهُ

Münezzehtir ateşte iktidarı olan, münezzehtir rahmeti cennete olan

سُبْحانَ الَّذى فِى الْقِیمَةِ عَدْلُهُ سُبْحانَ الَّذى رَفَعَ السَّمآءَ

Münezzehtir adaleti kıyamette olan, münezzehtir göğü yükselten

سُبْحانَ الَّذى بَسَطَ الاْرْضَ سُبْحانَ الَّذى لا مَلْجَاَ وَلا مَنْجا مِنْهُ اِلاّ اِلَیْهِ

Münezzehtir yeri yayan, münezzehtir kendisinden başka bir sığınak ve kurtuluş olmayan –Allah-.

Sonra bu son tesbih 100 kere okunur:

سُبْحانَ اللّهِ وَالْحَمْدُ لِلّهِ وَلا اِلهَ اِلا اللّهُ وَاللّهُ اَکْبَرُ

Allah münezzehtir, hamd ona mahsustur, O’ndan başka ilah yoktur, o tavsif edilemeyecek kadar büyüktür. 

7. 100 kere İhlas Suresi, Ayetel Kürsü ve Peygamber ve ailesine salavat (Allahumme salli ala Muhammed ve ali Muhammed) göndermek.

8. Sonra Ümm-ü Davut duasını okursun. (Bu dua çok önemli dualardan bir duadır. Hacetlerin yerine getirilmesi, sıkıntıların giderilmesi, zalimlerin zulümlerinin uzaklaşması bu duanın önemli sonuçlarındandır.)

9. İmam Hüseyin aleyhisselam’ın Arefe Duasını Okumak. (Arefe Duası için TIKLAYINIZ.)

10. Meşlul Duasını Okumak.

Bu ameller derlenerek hazırlanmıştır. Daha detaylı ve türkçe tercümeli diğer dua ve ameller için Mefatih’ul Cinan kitabına müracaat edebilirisiniz.

 

Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.