Ayetullah Hamanei: Herkesin AYNI GÜN Bayramı Kutlaması İmkansız!

Ayetullah Hamanei: Herkesin AYNI GÜN Bayramı Kutlaması İmkansız!

Değerli muminler ayın ilk gününün belirlenmesi taklidi bir mesele değildir. Ancak Ayın ilk gününün taklid ettiğiniz müçtehidin hilali görme kriterine göre sizde sabit olması gerekmektedir. Yani teleskop ile görmeyi kabul eden bir müçtehidin ay sabit oldu demesi gözle görmeyi esas alan bir müçtehidi taklid eden şahsa huccet olması beklenemez. Konuyu uzatmadan konuşmanın tam çevirisi olmadığını belirterek Ayetullah Hamanei’nin bizlere iletmek isteği mesajın ana temasını sizlere sunmak istedik.

REKLAM


Bayramda bazı guruhların yanlış açıklamalarının, ulemaya hadsizce yapılan eleştirlerin ve anlamsız tartışmaların gölgesinde bir bayram geçirdik. Tuhaf olan şudur ki; Ayetullah Hamanei ve bazı ulemadan olanlar bunu sorun yapmaz iken bazı alimler kendilerince ortak paydada birleştirmek için olmayan fetvaları varmış gibi anlattı. Bazı kesimlerde bunu tamamaen guru meselesi yapıp tabiri caizse müçtehid yarışına dönüştürdüler. Ayatullah Hamanei  yapmış olduğu konuşmada durumun abartılacak birşey olmadığını ve bu konuda Ayetullah Sistani’nin de dediği gibi farklı görüşleri kabullenme kültürünün kazanılması gerktiğine benzer bir açıklama yaptı!

Ayetullah Hamaney, hilal görmek ile Ramazan Bayramı gününü duyurmak arasındaki farkı yorumladı:

Ramazan Bayramı söz konusu olduğunda benim görüşüm budur ki herkesin aynı gün Bayram kutlaması imkansızdır. Ulemadan başka biri farklı bir fetva verebilir. Yani fıkhi ilkelerimize göre de bu imkansızdır. Tüm müçtehilerin tek bir fetva üzerine birleşmesi mümkün olamaz. Bu fark elbet olacak. Biz bu farkı abartmıyoruz! Abartılacak bir durumda yoktur. 

Kaynak ve detaya geçmeden bu konuda Musa AYDIN Hoca’nın açıklamasına kulak vermekte fayda vardır. (Ayetullah Vahid Horasani ve Mekearim Şirazi gözle görülmeyi esas alsa da ufuk meselesi kavramından dolayı Ayetullah Sistani’ye taklid edenler sadece ve sadece kendi mercilerine tabi olmalıdırlar.)

Şafak Haber Bağlantısı: TIKLA

Khamenei.ir Resmi Site: TIKLA

 

 

Ek olarak Ayetullah Endelib Hemadani’de bu konuda açıklamalrda bulunmuştur. Görsel ve bağlantısı aşağıdadır.

Haberin Bağlantısı: TIKLA

REKLAMBir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.