Gadir-i Hum Bayramı Amelleri

GADİRİ HUM BAYRAMI AMELLERİ

Gadiri Hum Gününün Amelleri
1- Oruç tutmak. Bugünde oruç tutmak altmış yıllık günahların kefaretidir. Bir rivayete göre de bugünde oruç tutmak dünyanın ömrünün orucuna, yüz hac ve yüz umreye bedeldir.
2- Gusül yapmak.
3- Hz. Ali’yi (aleyhisselam) ziyaret etmek. İnsan her nerede olursa kendisini Emirulmüminin Ali’nin (a.s) mezarına ulaştırması yakışır. Bugünde Emirulmüminin Ali (aleyhisselam) için üç özel ziyaret nakledilmiştir. Onlardan biri “Eminullah Ziyareti” diye meşhur olup uzaktan ve yakından okunan ziyaretnamedir; bu ziyaretname, aynı zamanda mutlak camia ziyaretlerinden biridir.
4- Seyyid İbn Tavus’un “İkbal” adlı kitabında Resulullah’tan (sallallahu aleyhi ve alih) rivayet ettiği sığınma duasını okumak.
5- İki rekat namaz kılmak, namazdan sonra secdeye vararak yüz defa Allah’a şükretmek
6- Gusledip öğleye yarım saat kala iki rekat namaz kılmak; her rekatta bir defa Fatiha suresi ve on defa İhlas suresi, on defa Ayete’l-Kürsi ve on defa da Kadir suresi okunur; bu amel yüz bin hac, yüz bin umreye eşit olup, Allah Teala’nın insanın dünya ve ahiret hacetlerini rahat bir şekilde reva etmesine, ona afiyet vermesine neden olur.
Namazdan sonra şu dua okunur :
“Rabbimiz! Biz, ‘Rabbinize iman edin’ diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, bizleri sana ermiş kullarınla beraber yanına al”.
7 – Nudbe duâsını okumak
8 – Mümin kardeşlerin birbirlerini görünce yekdiğerini şu şekilde tebrik etmeleri:
“Bizi Emirulmüminin ve Ehl-i Beyt (aleyhisselam)İ velayetine sarılanlardan eden Allah’a hamd olsun.”
9 – Yüz defa şöyle demek:
“Dininin kemalini ve nimetinin tamamlanmasını Emirulmüminin Ali b. Ebitalib’in (aleyhisselam) velayeti kılan Allah’a hamdolsun.”
Bu mübarek günde güzel elbiseler giymek, süslenmek, güzel koku kullanmak, şâd olmak, Hz. Emirulmüminin Ali’nin (aleyhisselam) Şiilerini şad etmek, onların kusurlarını affetmek, ihtiyaçlarını gidermek, sıla-i rahim, aile bireylerine geniş tutmak, müminleri yedirmek, oruçlulara iftarlık vermek, müminlerin arasını bulmak, onları ziyaret etmek, yüzlerine karşı tebessüm etmek, onlara hediye göndermek, büyük velayet nimetinden dolayı Allah’ın şükrünü yerine getirmek, çok salavat göndermek, çok fazla ibadet ve itaat etmek; bunların her birinin çok büyük bir fazileti vardır. Bugünde kişinin mümin kardeşine verdiği bir dirhem diğer günlerde verilen yüz bin dirheme bedeldir. Bugünde bir mümine yemek vermek, bütün peygamberler ve sıddıklara yemek vermek gibidir.

1 thought on “Gadir-i Hum Bayramı Amelleri”

Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.