Hz. Hamza aleyhisselam’ın Şehadeti

Hz. Hamza aleyhisselam’ın Şehadeti

Hamza bin Abdülmuttalib (Arapça: حمزة بن عبد المطلب)

Muhammed sallalllahu aleyhi ve alih’in amcasıdır. Künyesi, Ebu Ammâre (Umare) ve Ebu Ya’la olup, lakâbı Esedullah “Allah’ın arslanı”dır. Annesi Hale, Peygamberin annesi Âmine’nin amcasının kızıdır. Hz. Hamza Muhammed sallalllahu aleyhi ve alihten iki ya da dört yıl önce doğmuştur. 625 (H.4) yılında Uhud Savaşında şehit oldu.

Hz Hamza alehisselam Hicrete katıldı. Bedir Savaşı’nda yer aldı. Bedir’de, çarpışmalardan önce yapılan er dileme hadisesinde, karşısına çıkan müşriklerden Şeybe, Utbe ve Tuayma bin Adiyy’i öldürdü. Müslümanların Bedir Savaşı’nı kazanmasında büyük rolü olduğu rivayet edilir.

REKLAM


Hz Hamza’nın öldürdüğü Utbe’nin, Hind adında bir kızı vardı. Hind, babası Utbe ve amcası Şeybe’nin Hz. Hamza tarafından öldürüldüğünü haber alınca intikam almak için Vahşi adlı Habeşli bir köleyi görevlendirdi.

Hz. Hamza, Uhud Savaşı’nda, sonradan Müslüman olacak olan Vahşî tarafından savaşın en kızgın anında mızrak darbesi ile şehid edildi.

Hz. Hamza ve diğerlerinin cenâze namazları kılındı. Abdullah bin Cahş ile Hz. Hamza’nın cenâzeleri aynı kabre konuldu. Hamza, Abdullah’ın dayısı idi. Kendisine “Seyyidüş-şüheda” (Şehidlerin efendisi) denildi. Hz. Hamza, kılıcını çok iyi kullanır ve mükemmel ok atardı. Muhammed’in onun kabrini ziyaret edip, selâm verdiği, mezardân “Ve aleykümselâm yâ Resûlallah” diye cevap geldiği rivayet edilir.

Allah katili VAHŞİ’ye Lanet Etsin….

Hinde Kimdir?

Kadın sahâbîlerden diye meşhur edilen lanetidir.. Mekke kâfirlerinden Utbe bin Rebi’a bin Abd-i Şemsî bin Abd-I Menâf kızı, Ebû Süfyânın hanımıdır. Mu’âviyenin lanetullahi aleyha annesidir. Hind binti Utbe Mekke’de doğmuş olup, doğum tarihi bilinmemektedir. Büyük dedesi Abd-i Menâf Kureyş’in ileri gelenlerinden ve başkalnlarından idi. Hint binti Utbe, evvlâ Mahzûm kabîlesinden Fâkıhe İbn-I Mugayze ile daha sonra isw Ebû Süfyân ile evlendi. Bu evlilikten Muâviye dünyaya geldi. Hind, Mekke’de müşriklerin içerisinde bulunmuş ve onlarla birlikte olmuştur. Bedir gazâsında babası Utbe bin Rebi’a’yı Hz. Hamza öldürmüştü. Hind, harbe (küçük mızrak) atmasıyla meşhûr olan Habeşli köle Vahşîye: “Babam Bedir günü öldürüldü. Eğer sen üç kişi, Hz. Muhammed, Hz. Hamza ve Hz. Ali’den(aleyhisselam) birini öldürürsen hürsün azâd olacaksın. Çünkü ben Kureyş içerisinde babamın intikâmına karşılık olarak başka bir kimse göremiyorum” dedi. Bedir’den sonra Uhut savaşına katılan Hind, Vahşiye çok şeyler va’d ederek babasının intikâmını almak istiyordu.  Ve nihayet amacına vahşi eli ile kavuştu Hz Hamzanın şahadetine sebeb oldu buda yetmemiş gibi ciğelerini yedi…

 

Allah o dönemin ve bu dönemin vahşilerine , hindelerine , muaviye ve yezidlerine lanet etsin…

 

Uhud savaşında bazı kesimlerin hidayet öncüleri diye varsaılan bir kaç kişi arkalarına bakmadan kaçmış ve kuranla kaçtıkları teyit edilmiştir. İlgili ayeti paylaşarak ayet üzerinden araştırma koyulacağınızı ümit etmekteyiz…

O anda boyuna uzaklaşıyor, hiç kimseye bakmıyordunuz bile. Peygamberse arkanızdan sizi çağırıp durmadaydı. Tanrı, elinizden çıkana hayıflanmayasınız, gelip çatan felâketlerden mahzun olmayasınız diye sizi, gam üstüne gam vererek cezalandırdı ve Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.

Ali İmran 153

Allah Ehli Beytin (aleyhisselam) düşmanlarına lanet etsin.


Web sayfamızda yayınlanan reklamlar giderlerimiz için tıklamanız halinde finans kaynağıdır. Sitemiz içerikleri ile alakası yoktur. Uygun olmayan içerikleri Whatsapp üzerinden ekran görüntüsü ile bize iletmeknizi rica ederiz.
Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.