Ramazan Ayı ve Oruç Hakkında Hadisler

ehlibeyttakvimi.com sitesinin bu makalesinde kaynaklarda gelen Ramazan Ayı ve Oruç hakkında hadislere ulaşabilirsiniz. Allah sizleri ve bizleri bu ayın şifa, bereket ve rahmetinden faydalanan kullarından eylesin.

“(O sayılı günler) Ramazan ayıdır ki onda Kur’an, insanların hidayeti için, doğruyu yanlıştan ayırıcı ve hidayet delilleriyle birlikte indirildi. Sizden bu ayı idrak eden, onda oruç tutsun; hasta veya yolculukta olan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutsun. Allah size kolaylık ister, zorluk istemez. Bu kolaylıkları, sayılı günleri tamamlamanız ve size hidayet ettiğinden O’nu ululamanız içindir; ola ki şükredersiniz.”

Bakara suresi, 185. ayet

Ramazan ayı veya Mübarek Ramazan ayı ya da Ramazanu’l-Mübarek , oruç tutmanın Müslümanlara farz olduğu Kameri ayların dokuzuncusudur. Kur’an-ı Kerim, bazı ayetlerin de vurguladığı gibi Ramazan ayında nazil olmuş ve Kadir Gecesi bu aydadır. Hz. İmam Ali (aleyhisselam) Ramazan ayının yirmi birinci günü şehit edilmiştir. Bu sebeple bu ay Şialar nezdinde daha da önem kazanmıştır.

Hadislerde Ramazan Ayı

 1. Hz. Muhammed Mustafa (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurmuştur: “Ramazan demeyiniz, şüphesiz Ramazan Allah Teâlâ’nın isimlerinden bir isimdir; lakin Ramazan ayı deyiniz.” Mizanu’l-Hikmet, h. 7442.
 2. Hz. Resulü Kibriya Efendimiz (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurmuştur: “Eğer kul Ramazan ayında ne olduğunu bilseydi, tüm yıl Ramazan olmasını isterdi.” Biharu’l-Envar, c. 93, s. 346.
 3. İmam Sadık (aleyhisselam) şöyle buyurmuştur: “Her kim Ramazan ayında bağışlanmazsa bir sonraki Ramazan ayına kadar bağışlanmaz, şayet Arefe’de hazır olursa.” Mizanu’l-Hikmet, h. 7461.
 4. İmam Sadık (aleyhisselam) şöyle buyurmuştur: “Tüm Kur’an-ı Kerim, Beytü’l-Ma’mur’a nazil oldu, sonra yirmi yıl zarfında Resulü Ekrem’e (sallallahu aleyhi ve alih) nazil oldu; İbrahim’in suhuf’u Ramazan ayının ilk günü; Tevrat Ramazan ayının altıncı günü; İncil Ramazan ayının on üçüncü günü; Zebur Ramazan ayının on sekizinci günü nazil oldu.” El-Kâfi, c. 2, s. 628.
 5. İmam Ali (aleyhisselam) şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayı, Allah’ın ayı, Şaban ayı, Resulullah’ın ayı, Recep ayı ise benim ayımdır.” Vesailu’ş-Şia, c. 7, s. 266, h. 23.
 6. Hz. Resulü Kibriya Efendimiz (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden özgürlüktür.” Biharu’l-Envar, c. 93, s. 342.
 7. Hz. Resulü Kibriya Efendimiz (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurmuştur: “Ramazan, günahları yaktığı için Ramazan olarak adlandırıldı.” Mizanu’l-Hikmet, h. 7441.
 8. Hz. Resulü Kibriya Efendimiz (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurmuştur: “Göklerin kapısı Ramazan ayının ilk günü açılır ve ayın son gününe kadar kapatılmaz.” Biharu’l-Envar, c. 96, s. 344.
 9. Hz. Resulü Kibriya Efendimiz (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayı, Allah’ın ayıdır ve bu ayda Allah azze ve celle, hasenatı (sevapları) arttırır, günahları siler ve bu ay bereket ayıdır.” Biharu’l-Envar, c. 93, s. 340.
 10. İmam Bakır (aleyhisselam) şöyle buyurmuştur: “Her şeyin bir baharı vardır, Kur’an’ın baharı da Ramazan ayıdır.” Kâfi, c. 2, s. 630.
 11. Hz. Resulü Kibriya Efendimiz (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurmuştur: “Ramazan ayının hilali çıktığında cehennem kapıları kapatılır, cennet kapıları açılır ve şeytanlar zincire vurulur.” Mizanu’l-Hikmet, h. 7453.
 12. Resulullah (sallallahu aleyhi ve alih) şöyle buyurmuştur: “Ramazan günahları yakması sebebiyle ramazan olarak adlandırılmıştır.” Kenz’ul-Ummal, 23688
 13. Resulullah (sallallahu aleyhi ve alih), ramazan ayı geldiğinde üç defa şöyle buyurmuştur: “Sübhanallah! Neyi karşılıyorsunuz ve sizleri ne karşılıyor!” el-Bihar 96/347/13
 14. İmam Sadık (aleyhisselam), Ramazan ayı geldiğinde oğluna yaptığı vasiyetinde şöyle buyurmuştur: “Nefislerinizi çabalamaya zorlayın. Şüphesiz bu ayda rızıklar bölüştürülür, eceller yazılır ve bu ayda Allah’ı ziyaret eden misafirlerin adı yazılır. Bu ay da, içinde amel etmenin, bin ayda amel etmekten daha hayırlı olduğu bir gece vardır.” el-Bihar s. 375/63
 15. İmam Zeyn’ul-Abidin (aleyhisselam) Ramazan ayı geldiği zaman yaptığı duasında şöyle buyurmuştur: “Hamd Allah’a ki, bize dinini armağan etti, şeriatini bize mahsus kıldı ve ihsan yollarını bize tanıttı ki, nimetiyle o yolları katederek rızvanına ulaşalım. Öyle bir hamd ki, bizden kabul buyursun ve onunla bizden hoşnut olsun. Ve hamd Allah’a ki, oruç ayı, İslam ayı, temizlenme ayı, arınma ayı ve kıyam ayı olan Ramazan ayını bu yollardan biri kıldı.”es-Sahifet’us-Seccadiye, 165, 44. dua
 16. İmam Zeyn’ul-Abidin (aleyhisselam) Ramazan ayı ile veda için ettiği duasında şöyle buyurmuştur: “Selam sana ey Allah’ın en büyük ayı ve ey Allah’ın dostlarının bayramı! Selam sana ey bizimle birlikte olan vakitlerin en değerlisi ve ey günler ve saatler içinde en iyi ay! Selam sana ey arzuların yaklaştığı, amellerin dağıldığı ay! Selam sana ey varlığı pek değerli, yokluğu can yakıcı dost; ayrılığı üzücü olan ümit kaynağı!.. Selam sana ki, suçlulara çok uzundun; inananların gönlünde pek heybetliydin.” es-Sahifet’us-Seccadiye, 175, 45. dua


Web sayfamızda yayınlanan reklamlar giderlerimiz için tıklamanız halinde finans kaynağıdır. Sitemiz içerikleri ile alakası yoktur. Uygun olmayan içerikleri Whatsapp üzerinden ekran görüntüsü ile bize iletmeknizi rica ederiz.
REKLAM
Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.