7 Sefer Şehadet mi? Viladet mi?

Bu kısa makalemizde Sefer ayının 7. günü İmam Musa Kazım aleyhisselam’ın Viladeti ve İmam Hasan Mucteba aleyhisselam’ın şehadeti olup olmadığına ilişkin taklid merciilerine sorulan soru ve cavaplarına yer verdik. 

Soru 1:

Ehl-i Beyt aleyhisselam’ın şiarının önemi, İmam Hasan el-Mucteba aleyhisselam’ın mazlumiyetini ve Safar ayının yedinci gününü Kum ve Necef alimlerinin uzun yıllardır şehadet gibi geçirmeleri göz önüne alındığında bugün (7 Sefer günü) hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isteriz. 

Kum İlim Havzası’nın kurucusu rahmetli Şeyh Abdul-Karim Hairi’nin bugün İmam Hasan aleyhisselam için dersleri tatil etmeyi ve eza meclislerinin kurulmasında ısrar ettiğini de hatırlatmak isteriz.

 

Ayetullah Vahid Horasani:

Araştırmacı ve Kum Havzası’nın kurucusunun (Ayetullah Şeyh Abdul-Karim Hairi) söylediklerine uyulmalıdır.

Ayetullah Seyyid Sistani:

İmam Hasan Mucteba aleyhissleam’ın şehadetini büyük tutmak, onun için toplantılar düzenlemek(meclisler kurmak), başına gelen musibetleri anmak, faziletlerini ve makamını anmak, dini şiarları korumak olarak kabul edilir. “İşte böyledir bu ve kim Allah dininin hükümlerini ulularsa şüphe yok ki bu hareket, yüreklerdeki çekinme duygusundandır. (Hac, 32)”

Ayetullah Safi Gülpayigani:

İmamların (aleyhisselam) doğum günlerinin ihyası çok güzel ve yerinde bir iştir. Ancak bazılarına göre yedi sefer İmam Hasan aleyhisselam’ın şehadet yıldönümüne denk gelmiş ve ayrıca Muharrem ve Sefer ayının tamamı Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) ve Ehlibeytinin, aynı şekilde şehitler şahı İmam Huseyn aleyhisselamIn yürekleri yakan kervanının hüzün ayları olduğundan dolayı bu iki ayda mersiyye ve eza meclisleri kurmaya daha layıktır. Bayram ve kutlamalarda/eğlenmekten kesinlikle kaçınılmalıdır.

İnşaallah siz azizler  topluluğun nazarını, Hz. Bakiyatullah’ın özel ilgi ve lütfunda karar verir ve hepiniz O’nun hazretin ferecini bekleyenlerden olursunuz.

Ayetullah Şubeyri Zencani:

Sefer ayının yedinci günü Şiilerin çarşı ve dükkânlarını kapatmak ve İmam Hasan aleyhisselam için yas tutmak dini şiarlardan (ritüellerden) biridir. Bu şiarlar/ritüeller korunmalıdır. Yedinci İmamın (İmam Musa Kazım aleyhisselam)  faziletlerini bugün zikretmekte de bir çelişki yoktur:

Ayetullah Makarem Şirazi:

Elbette merhum Kuleynî’nin El-Kafi adlı kitabında İmam Hasan aleyhisselam’ın şehadetinin Sefer ayının sonunda gerçekleştiğini bildiren rivayeti malumdur. Ancak şehadetin Sefer ayının yedinci gününde gerçekleştiği rivayeti göz önüne alındığında, o güne (yani Sefer ayının yedinci gününe şehadetten dolayı) saygı gösterilmesi daha iyidir.

Ayetullah Seyyid Sadık Ruhani:

Şeyh Mufid, Şehid Evvel ve Kaşif’ul Ğita gibi bir grup alim, Sefer ayının yedinci gününü İmam Hasan aleyhisselam’ın şehadet günü olarak yazmışlardır. Bu konuyu araştırdığımda bu görüş bende de daha geçerli oldu. Şiarın büyük tutulması talebine göre, bugün eza meclislerinin tertip edilmesi gerekiyor.

Soru 2: 

Muharrem ve Sefer aylarında çeşitli vesilelerle radyo ve televizyonlarda bazı bayramların yayınlandığı görülmektedir. Bu konudaki fikriniz nedir?

Ayetullah Mirza Cevad Tebrizi (Allah Rahmet eylesin):

Muharrem ve Sefer ayları Seyyid-i Şuheada ve Ehl-i Beyt (aleyhisselam) için yas aylarıdır. Bu nedenle, bu aylar yas ve yas törenleri ile geçirilmelidir. Allah en iyisini bilir.

Ayetullah Behçet (Allah Rahmet eylesin):

Yedi Sefer hakkında iki bilinen görüşleri bir araya getirmek ve iki büyük imam olan İmam Hasan Mucteba aleyhisselam’ın şehadetiyle ve İmam Musa Kazım aleyhisselam’ın doğumuyla ilgili toplantılar düzenlemek uygun olur. Şöyle ki, ikinci İmamın başına gelen musibetler ve yedinci İmamın faziletleri zikredilmeli ve hatırlanmalıdır.

Ayetullah Fazil Lenkerani (Allah Rahmet eylesin):

Yılın bir günü sadece İmam Mucteba aleyhisselam’a adanmalıdır. Sefer ayının yirmi sekizinci gününün Hatem’ül Enbiya’nın (Allah’ın selamı O’na ve ailesine olsun) şehadet günü olduğunu düşünürsek, İmam Hasan aleyhisselam’ın şehadetini tereddüt etmeden söyleyebiliriz ki İmam Hasan aleyhisselam’ın şehadet gölgelerde kalır. Bu nedenle Sefer’in yedinci günün İmam Hasan aleyhisselam’ın şehadetine adamak daha iyidir. Meşhur olan görüşte budur.

Şunu da belirtmek gerekir ki Şehit Evvel’in “Durus” ve Kefemi’nin “Misbah” adlı kitabında geçen sözlerine göre Sefer ayının yedisi İmam Hasan Muctaba aleyhisselam’ın şehadet günüdür. Ayrıca, Şeyh Abdul Kerim Hairi ve Ayetullah Burucerdi de dahil olmak üzere Kum ve Necef ilim havzalarının alimlerinin görüşleri bugün eza tertip etmekti. Ayrıca bu günde kutsal Kum şehrinin esnaf ve tüccarları dükkânlarını kapatarak yas tutarlar.

Unutulmamalıdır ki, her yıl Sefer ayının 7. günü İmam Hasan aleyhisselam’ın şehadet vesilesiyle Necef İlim Havzası da derslerini tatil eder.

Kaynaklar:

Shia-news.com 1

Shia-news.com 2

Shia-news.com 3

Tercüme: Murteza Heyderi
besiret.az sitesine teşekkür ederiz.

 

1 thought on “7 Sefer Şehadet mi? Viladet mi?”

Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.