Ali Asgar aleyhisselam ve Hermele

Ali Asgar (Asker) aleyhisselam:

Abdullah b. Hüseyin b. Ali b. Ebu Talib, (Arapça: عبد الله بن حسین), İmam Hüseyin (aleyhisselam) ve Rubab’ın oğlu Kerbela’da şehit olan Ali Asker aleyhisselam’dır.

Tarih onu kendini mevlasına feda eden son yiğit olarak tanır.

Abdullah, İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) oğludur, annesi ise Emru’l Kays’ın kızı Rubab’tır. (selamullahi aleyha)

Eski Şii ve Sünni kaynaklar bu çocuğun adını Abdullah olarak kaydetmişlerdir, ancak sonraki Şii kaynaklar çocuğun adının Ali Asker olduğunu kaydetmiştir.

İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) çocuklarının adları konusunda nakledilen rivayetlerden birisini Kuleyni Kafi kitabında nakletmektedir. (a) Tıpkı bu rivayete göre İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) iki çocuğuna Ali adını koymasından rahatsız olan Mervan’a İmam Hüseyin aleyhisselam ; hatta eğer 100 erkek çocuğum olsa da hepsinin adını Ali koyacağım diye buyurmuştur.

Katili:

Hermele bin Kâhil Esedi (Arapça: حَرمَلَة بن کاهِل اَسدی) Aşura günü Ömer İbn Sa’d ordu birliklerinde okçu, Abdullah bin Hüseyin, Abdullah bin Hasan’ın katili ve Şialar nezdinde Kerbela vakıasındaki en menfur kişilerden biridir.

Hermele bin Kâhil, Hz. Ebu’l-Fazlı’l-Abbas’ın da (aleyhisselam) şehadetinde de rol almıştır. Sonunda Muhtar’ın kıyamı ile tutuklanmış ve Muhtar’ın emri ile feci bir şekilde öldürülmüştür.

Bazı kaynaklarda adının Harmele bin Kâhin olduğu geçmiştir.(1) Muhtar’ın kıyamında öldürülmüştür.(2)

Hermelenin üç başlı ok ile şehit ettiği bilinen gerçeklerdendir. Hatta Kerbelaya üç başlı oktan üç tane getiridiğini ve bunların birini Hz Ebulfazl Abbas aleyhisselam’ın gözlerine, birini Hz Ali Asgar aleyhisselam’ın boğazına ve bir diğerini de İmam Huseyn aleyhisselam’ın KALBİNE attığını tarih kaydetmiştir.

Allah LANET etsin.

Aşura Günü

Hermele, Aşura günü, Ömer bin Sa’d’ın okçularındandı. İmam Hüseyin’in (aleyhisselam) daha süt emen oğlu Abdullah bin Hüseyin’i (aleyhisselam) babasının kucağında okla şehit etmiştir.(3) Aynı şekilde Abdullah bin Hasan’ın da katili olduğu kayıtlarda geçmiştir.(4) Hz. Abbas bin Ali’nin de (aleyhisselam) şehadetinde rol almış(5) ve Hz. Abbas (aleyhisselam) efendimizin mübarek kesik başını Kufe’ye götüren kişidir.(6)

İmam Seccad (aleyhisselam) Muhtar’ın kıyamı hakkında bilgi alıp Kerbela katillerinin öldürülüp öldürülmediğini sorduğunda Hermele bin Kahil’i de sormuştur. Hermele’nin hayatta olduğunu duyunca şöyle buyurmuştur:

“Allah’ım! Ateş ve demirin hararet ve sıcaklığını ona tattır.”(7)

Hermele’nin Helaketi:

Hermele, Muhtar’ın kıyamında tutuklanmış ve yine onun emri ile el ve ayakları kesilmiş, sonra ateşte yakılmıştır. Minhal bin Amr, Hac ziyaretinden Kufe’ye döndüğünde Hermele’nin ölüm sahnesini yakından görmüş ve İmam Seccad’la (aleyhisselam) görüştüğünü ve Hermele’ye beddua ettiğini Muhtar’a anlatmıştır. Muhtar, İmam Seccad’ın (aleyhi selam) duasının onun eliyle gerçekleştirildiği için şükür secdesine kapanmıştır.(8)

____________

 

  1. Kuleyni, c. 6, s. 19.
  2. Taberi, c. 5, s. 468; el-Kamil, c. 4, s. 92.
  3. Zubu’n-Nizar, s. 21.
  4. Belazuri, Ensabu’l-Eşraf, c. 3, s. 201; Biharu’l-Envar, c. 45, s. 65, c. 98, s. 269.
  5. Makatilu’t-Talibin, s. 93; Taberi, c. 5, s. 468.
  6. Belazuri, Ensabu’l-Eşraf, c. 3, s. 201.
  7. Belazuri, Ensabu’l-Eşraf, c. 3, s. 256.
  8. Keşfu’l-Gummet fi marifeti’l-Eimme, c. 2, s. 112; Emali Tusi, s. 238, 239.
  9. Keşfu’l-Gummet fi marifeti’l-Eimme, c. 2, s. 112; Emali Tusi, s. 238, 239.

Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.