İmam Mehdi aleyhisselam Namazı

İmam Zaman aleyhisselam Namazı diye bilinen meşhur bir namazdır. Bu Şia’lar arasında genellikle İran’ın Kum şehrinde bulunan adlı mescidde kılınmaktadır. Ancak bulunduğunuz yerden de kılmanız mümkündür. Bu mescidde kılınması tavsiye edilmiştir. Öncesinde Tahiyyat (Cami namazı) kılınması ve ardı sıra aşağıdaki şekilde namaz kılınması kaynaklarda rivayet edilmiştir.

Caminin – Mescidin tahiyyat namazı niyetiyle kılınmaktadır; tahiyyat namazının her rekâtında bir defa Fatiha ve yedi defa () okunur. Rükû ve secde zikirleri de yedi defa tekrarlanır.

?

?

, öteki müstahap namazlar gibi iki rekâtlıdır. Her rekâtta Fatiha Suresinin “iyyake ne’budu ve iyyake nestein” ayeti 100 defa tekrarlanır ve ardından İhlas Suresi okunur. Bazı rivayetlerde rüku ve secde zikirlerinin 7 kere tekrar edilmesi söylenmiş bazılarında da herhangi bir sayı belirtilmemiştir.

Namaz bittikten sonra bir kere “la ilahe illallah” denir ve sonra Hz. Fatımatu’z-’nın (selamullahi aleyha) tesbihat zikri söylenir. Sonra secdeye gidilir ve 100 kere salavat getirilir.

Ehlibeyt Takvimi

ehlibeyttakvimi.com ŞiaSMS adı ile 2008'den bu yana en güncel hizmeti sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.