Zilkade Ayının Pazar Günü Kılınan Tövbe Namazı

Zilkade Ayının Pazar Günü Kılınan Tövbe Namazı

Bismillah. Bu namaz Zilkade ayının pazar günü kılındığı gibi diğer ayların günlerinde de kılınabilir. 4 Rekat olan namaz 2 şer rekat halinde kılınmalıdır.. Bu güne ait faziletli bir ameli hizmetinize sunmak isteriz…

Zilkade ayının diğer amelleri için TIKLAYINIZ…

(Ümit ederiz ki bağlanmış bir kul olarak, günahkar kardeşinize de dua edersiniz.)

٧٠٧٨ / ٣٦ ـ السيد علي بن طاووس في الإِقبال : عن خط الشيخ علي بن يحيى الخياط وغيره ، عن أحمد بن عبد الله ، عن منصور بن عبد الحميد ، عن أبي أُمامة ، عن أنس بن مالك ، قال : خرج رسول الله ( صلى الله عليه وآله ) ، يوم الأحد في شهر ذي القعدة ، فقال :  أيها الناس ، من كان منكم يريد التوبة؟ ) قلنا : كلّنا نريد التوبة يا رسول الله ، فقال ( صلى الله عليه وآله ) : ( اغتسلوا وتوضأوا ، وصلوا أربع ركعات ، واقرؤوا في كل ركعة : فاتحة الكتاب مرة ، وقل هو الله أحد ثلاث مرات ، والمعوذتين مرة ، ثم استغفروا سبعين مرة ، ثم اختموا بلا حول ولا قوة إلّا بالله العلي العظيم ، ثم قولوا : يا عزيز يا غفار ، اغفر لي ذنوبي ، وذنوب جميع المؤمنين والمؤمنات ، فإنه لا يغفر الذنوب إلّا أنت ـ ثم قال ـ ما من عبد من أُمتي ، فعل هذا ، إلّا نودي من السماء ، يا عبد الله استأنف العمل ، فإنك مقبول التوبة ، مغفور الذنب ، وينادي ملك من تحت العرش : أيها العبد ، بورك عليك ، وعلى أهلك وذريتك ، وينادي مناد آخر : أيها العبد ، ترضى خصماؤك يوم القيامة ، وينادي ملك آخر : أيها العبد ، تموت على الإِيمان ، ولا يسلب منك الدين ، ويفسح في قبرك ، وينور فيه ، وينادي مناد آخر : أيها العبد ، يرضى أبواك وإن كانا ساخطين ، وغفر لأبويك لك (١) وذريتك ، وأنت في سعة من الرزق في الدنيا والآخرة ، وينادي جبرئيل : أنا الذي آتيك مع ملك الموت ، أن يرفق بك ، ولا يخدشك أثر الموت ، إنما تخرج الروح من جسدك سلا ) قلنا : يا  رسول الله ، لو أن عبداً يقول هذا في غير الشهر ، فقال ( صلى الله عليه وآله ) : ( مثل ما وصفت ، وإنما علمني جبرئيل هذه الكلمات ، أيام أسرى بي ).

Tövbe namazı hakkında…Allah Resulü sallallahu aleyhi ve alih Zilkade ayının bir pazarı evinden çıkar ve yüzünü Şia’larına (taraftarlarına) dönerek buyurur:

Ey insanlar! Sizlerden kim tövbe etmek istiyor? Herkes tövbe etmek istediklerini beyan eder. Bunun üzerine Peygamber sallallahu aleyhi ve alih buyurur:

Gusül (tövbe guslü niyeti ile) ve abdest (tövbe abdesti niyeti ile). Sonra 4 rekat (2’şer 2’şer)namaz kılın. Bu namazda her bir rekatta 1 Fatiha, 3 İhlas, 1 Felak ve 1 Nas surelerini okuyun. Ve namazın sonunda 70 kez istiğfar edin ve onu (“la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim”) cümlesi ile tamamlayın.(söyleyin)

 

Sonra ise bu duayı okuyun,

“Ya azizu ya ğafur, iğfirli zunubi, ve zunube cemiel muminine vel muminat, fe innehu la yeğfiruz zunube ille ente”.

(Ey aziz, ey Bağışlayan! Ey Mihriban! Benim günahlarımı, bütün mumin kadın ve erkeklerin günahlarını bağışla. Çünkü Senden başka hiç kimse günahları bağışlamaz).

Açıklama: 4 Rekat namaz selam ile bitirildikten sonra 70 kere “Esteğfirullahi rabbi ve etubu ileyh” diyerek istiğfar etmeli.

 

Sonra şu zikri demelidir:

لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلىِّ الْعَظيمِ 

“la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim”

 

Sonra şu duayı okumalıdır:

 يا عَزيزُ يا غَفّارُ، اِغْفِرْ لى ذُ نُوبى، وَذُ نُوبَ جَميـعِ الْمُؤْمِنينَ وَالْمُؤْمِناتِ، فَاِنَّهُ لا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاَّ اَنْتَ 

“Ya azizu ya ğafur, iğfirli zunubi, ve zunube cemiel muminine vel muminat, fe innehu la yeğfiruz zunube ille ente” 

“Ey kudretli, ey bağışlayan! Benim ve tüm mümin erkek ve kadınların günahlarını bağışla. Hiç şüphesiz senden başka günahları bağışlayan yoktur.”

 

Hazreti Peygamber sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur:

Öyle bir Müslüman yoktur ki, bu namazı kılsın ve ona semadan şöyle nida edilmesin:

Ey Allahın kulu! Senin tövben kabul olmuştur. Günahların bağışlamıştır. Şimdi işlerine yeniden başla(amellere).

Başka bir melekte ona der ki: Ey Allah’ın kulu! Hoş olsun haline! Mübarek olsun sana ve ailene.

Bir diğer melekte der ki: Ey Allah’ın kulu! İmanla öleceksin, din senden uzak olmaz. Kabrin geniş ve nurani olsun.

Cebrail aleyhisselam nida eder ki : Kalbini hoş tut ki, ben olum meleği ile beraber yanına geleceğim, seninle mihriban olsun. Seni hiç incitmesin. Ruhunu cisminden yavaş çıkartsın.

Peygamber sallallahu aleyhi ve alih’ten sorarlar ki, bu namazı başka aylarda da yapmak olur mu? Eğer başka zaman yapılır ise bu sevaba nail olur muyuz? Hazret sallallahu aleyhi ve alih cevaben şöyle buyurmuştur:

Evet, aynı sevaba nail olunur. Bunları Cebrail bana miraç gecesi öğretmişti. [1]

Bir başka rivayet;

“Her kim bu namazı kılarsa tövbesi kabul olur, günahları bağışlanır, namaz kılanın kendisine ve ailesine bereket sebebi olur, Kıyamet günü ondan maddi ve manevi alacaklı olanlar, hakkı olanlar ondan razı olurlar, imanlı olarak dünyadan göçer, kabri onun için geniş ve nurani olur, anne ve babası ondan razı olur, onlarda Allah’ın mağfiretine şamil olurlar, soyundan gelenler bağışlanır, rızkı artar, ölüm meleği canını aldığı sırada ona hoşgörülü davranarak canını rahat alır.” [2]

 

Felag Suresi:

 1. Gul eûzu bi rabbil felag(felagi). =De ki: Sığınırım karanlığı yarıp ışıtan sabahın Rabbine.
 2. Min şerri mâ halag(halaga). =Yarattığı mahlûkların şerrinden.
 3. Ve min şerri ğâsikın izâ vegab(vegabe). =Çöküp etrafı kapladığı zaman karanlığın şerrinden.
 4. Ve min şerrin neffâsâti fîl ugad(ugadi). =Ve düğümlere üfleyen kadınların şerrinden.
 5. Ve min şerri hâsidin izâ hased(hasede). =Ve hasetçinin haset ettiği zaman, şerrinden.

Nas Suresi:

 1. Gul eûzu bi rabbin nâs(nâsi). = De ki: Sığınırım insanların Rabbine.
 2. Melikin nâs(nâsi). = İnsanların sâhibine.
 3. İlâhin nâs(nâsi). = İnsanların mâbûduna.
 4. Min şerril vesvâsil hannâs(hannâsi). =Gizlice, sinsi sinsi vesveseler verenin şerrinden.
 5. Ellezî yuvesvisu fî sudûrin nâs(nâsi). = Öylesine ki insanların gönüllerine vesveseler sokar.
 6. Minel cinneti ven nâs(nâsi). =Cinden olsun, insandan olsun, bu çeşit kişilerin şerrinden.

____________

1- Asl Kaynak: TIKLA Bu hadisin aslini Seyyid Tavusun İqbalul E’mal kitabında c 2 , s 20 -21; ondan da nakl edilmiştir Müstedrekul Vesail c 6 , s 396-397; ondan da nakl edilmiş Şeyh Cavad Meleki Tebrizi El-Muqaribat s 301-302-de.

2- Kummi, Mefatihu’l Cinan, s. 344.


 

Ehlibeyttakvimi iletilerini WHATSAPP üzerinden almak için TIKLAYIN!Ehlibeyttakvimi iletilerini WHATSAPP üzerinden almak için TIKLAYIN!

 

Ehlibeyttakvimi iletilerini SMS üzerinden almak için TIKLAYIN!Ehlibeyttakvimi iletilerini SMS üzerinden almak için TIKLAYIN!

 

 

Web sayfamızda yayınlanan reklamlar giderlerimiz için tıklamanız halinde finans kaynağıdır. Sitemiz içerikleri ile alakası yoktur. Uygun olmayan içerikleri Whatsapp üzerinden ekran görüntüsü ile bize iletmenizi rica ederiz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.