Hz. İmam Ali Zeynel Abidin aleyhisselam

Adı: Ali aleyhisselam

Künyesi: Ebu Muhammed

Lakabı: Seccad, Zeynelabidin

Doğum Yeri: Medine

Doğum Tarihi: Hicretin 37. yılında Şaban ayının 5 de (Miladi:16 Ocak 658)

Baba Adı: İmam Hüseyin aleyhisselam

Anne Adı: Şehribanu

Görev Yaşı: 22

Görev Süresi: 35

Çocuk Sayısı: İmam’ın 11 erkek 4 kız olmak üzere toplam 15 çocuğu vardı.

Erkekler:1- İmam Muhammed Bakır aleyhisselam 2- Abdullah 3- Hasan 4- Hüseyin5- Zeyd 6- Ömer 7- Hüseyin’i Asker 8-Abdurrahman 9-Süleyman 10- Ali 11- Muhammed’i Asker

Kızlar:1- Hatice 2- Fatıma 3- Ümmü gülsüm 4- Aliyye

Şehadet Yılı: Hicretin 95.yılında muharrem ayının 25 de (Miladi: 20Ekim 713)

Şehadet Sebebi: Emevilerin Hişam b.Abdulmelik tarafindan zehirlenerek şehit edilmiştir

Şehadet Yaşı: 57

Katılı: Haşim b.Abdulmelik

Mübarek Ziyaretleri: Medine de ki Baki mezarlığında

Kısaca Hayatı

Dördüncü İmam Hz. Zeyn’ul- Abidin (aleyhisselam), hicretin 38. yılında Cümâd’es- Sani ayının on beşinde Medine’de dünyaya geldi. Babası Hz. Hüseyn (aleyhisselam), annesi İran Şahı Yezdgird’in kızı Şehrebanu’dur. Babası Hz. Hüseyin (aleyhisselam) ve ashabının şehit düştüğü Kerbela vakıasında, yeryüzünün masum İmamsız kalmaması için, İlahi bir lütufla orada olduğu halde savaşa katılmamış ve böylece sağ kalmıştır.

Hz. Zeyn’ul- Abidin (aleyhisselam)’ın İmamlık dönemi, Beni Ümeyye’nin baskı ve zulmünün en şiddetli dönemine rastlar. Buna rağmen, babasının şahadetinden sonra esir olarak dolaştırıldığı şehirlerde, yaptığı konuşmalarda Hz. Hüseyin (aleyhisselam)’ın kıyamının hedeflerini ve uğradıkları zulümleri açıklayarak halkı uyarmış ve onları, Yezid’in Kerbela vakıasını oluşturmakla elde etmek istediği hedeflerin ters istikametine sevk etmiştir.

Hz. Zeyn’ul- Abidin (aleyhisselam)’ın dualarından oluşan meşhur “Sahife-yi Seccadiyye” adlı kitaba baktığımızda, İslam’ın bütün siyasi, içtimai ve ferdi nizamlarını en güzel üslupla dua kalıbında dile getirdiğini görüyoruz. Bu da en zor şartlarda bile olsa zalimler karşısında susmamanın gerektiğini iyice göstermektedir.

Hz. Zeyn’ul- Abidin (aleyhisselam) Hicretin 95. yılında Muharrem ayının yirmi beşinde veya on sekizinde zehirletilerek şehit edildi. Kabri Medine’de Baki mezarlığındadır.

________________

1-Mekatil-ut Talibiyyin, s.52 ve 59.

2-Tezkiret-ul Havas, s.324. İsbat-ül Hüdat, c.5, s.242.

3- Menakıb-ı İbn-i Şehraşub, c.4, s.176. Delail-ul İmame, s.80. Fusul-ul Mühimme, s.190.

Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.