Hz. İmam Muhamed Bakır aleyhisselam

İmam Muhamed Bakır aleyhisselam

Adı: Muhammed aleyhisselam

Künyesi: Ebu Cafer

Doğum Yeri: Bakır

Doğum Tarihi: Recep ayının 1. günü (Başka rivayetlerde Hicretin 57. yılının sefer ayının 3 de 8 16 Aralık 676 Miladi yılında olduğu da geçmektedir.)

Baba Adı: Ali Zeynelabidin aleyhisselam

Anne Adı: İmam Hasanın kızı Fatıma

Görev Yaşı: 38 yaşında imam oldu

Görev süresi: 19 yıl imamlık yapmıştır.

Çocuk Sayısı: İmamın 5 erkek 2 kız toplam 7 çocuğu olmuştur.

Erkekler: 1-İmam Sadık aleyhisselam2-Abdullah 3- İbrahim 4- (ikinci ) Abdullah 5- Ali

Kızlar: 1 Zeynep 2-Ummu Seleme

Şehadet Yılı: Hicri:114 yılının zilhice ayının 7’ sinde Miladi: 28 Ocak 733

Şehadet Sebebi: Hişam b. Abulmelik tarafından zehirlenerek şehit oldu

Şehadet Yaşı: 57

Katılı: Hişam b.Abulmelik

Mübarek Ziyaretleri: Medine Bakı Mezarlığında

Kısaca Hayatı

İmam Muhammed b. Ali aleyhisselam, lakabı Bakır’dır. Bakır, Peygamber Ekrem (sallalahu aleyhi ve alih) tarafından kendisine verilen lakaptı ve ilimleri yarıp açan anlamına gelir.(1)

O hazret dördüncü İmam aleyhisselam’ın oğludur. Hicretin 57. yılında dünyaya gelmiştir. Kerbela vakıasında bulunduğunda dört yaşındaydı. 104. ya da 107. yılında (Şia rivayetlerine göre (2) Emevi halifesi Hişam’ın kardeşi oğlu İbrahim b. Velid b. Abdulmelik’in vasıtasıyla zehirletilerek) şehadeti şereflendirdi.

Beşinci İmam aleyhisselam’ın devrinde bir yandan Ümeyye oğullarının zulümleri, İslam topraklarının her bir köşesinde çeşitli kıyamlara ve savaşlara neden olmuştu. Diğer taraftan da Ümeyye oğullarının kendi arasında çeşitli anlaşmazlıklar meydana geldi ve bunlar hükümeti kendisine meşgul etmiş ve Ehl-i Beyt aleyhisselam ‘a taarruz etmekten biraz da olsa alıkoymuştu.

Kerbela vakıasının meydana gelişi ve Ehl-i Beyt aleyhisselam ‘ın mazlumiyeti ki o dönemde Ehl-i Beyt aleyhisselam ‘ı temsil eden dördüncü İmam aleyhisselam’dı insanlara Ehl-i Beyt aleyhisselam ‘ı sevdirmiş ve onlara aşık kılmıştı. Bu etkenler el ele vermiş, milleti özellikle Şia toplumunu sel gibi Medine’ye ve beşinci İmam aleyhisselam‘ın huzurlarına akıtmıştı. Böylece beşinci İmam aleyhisselamiçin geçen İmam aleyhisselam‘ların hiç birinin zamanında meydana gelmeyen İslami gerçekleri ve Ehl-i Beyt aleyhisselam’ın öğretilerini yayma imkanı ve ortamı oluştu. Beşinci İmam aleyhisselam’dan nakledilen sayısız hadisler, rical kitaplarında ve fihristlerinde yazılı çeşitli İslami konular dalında İmam aleyhisselam‘ın mektebinde eğitilen ve yetişen sayısız Şii bilginleri ve alimleri sözümüzün açık tanığıdır. (3)

_________________-

1- İrşad-ı Müfid, s.246. Fusul-ul Mühimme, s.193. Menakıb-ı İbn-i Şehraşub, c.4, s.197.

2- Usul-u Kafi, c.1, s.469. İrşad-ı Müfid, s.245. Fusul-ul Mühimme, s.202 ve 203. Yakubi Tarihi, c.3, s.63. Tezkiret-ül Havas, s.340. Delail-ül İmame, s.94. Menakıb-ı İbn-i Şehraşub, c.4, s.210.

3- İrşad-ı Müfid, s.245-253. Muhammed b. Ömer b. Abdul Aziz Keşşi’nin “Rical-ı Keşşi” kitabına, Muhammed b. Hasan Tusi’nin “Rical” ile “Fihrist” kitaplarına ve diğer rical kitaplarına müracaat olunsun/: Hişam b. Abulmelik tarafından zehirlenerek şehit oldu


Reklamlar web sayfamız ve çalışmalarımız giderlerini karşılamak amaçlı alınmıştır. Sitemiz içerikleri ile alakası olmayıp sizlerin arama geçmişlerinize göre sonuç vermektedir. Tıklama başı bize fayda sağlamaktadır.Bir yanıt yaz:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.